Chmura napędza Przemysł 4.0 i przenika do firm, ale są obawy o bezpieczeństwo

847
Infrastruktury chmurowe stanowią jedną z głównych sił napędowych cyfrowych technologii składających się na „czwartą rewolucję przemysłową” (Przemysł 4.0).
Przedsiębiorstwa postrzegają chmurę jako fundament, na którym mogą budować swoje innowacyjne strategie w wielu obszarach – od robotyki po sztuczną inteligencję, wynika z najnowszego raportu Oracle. Do końca bieżącego roku wartość globalnego rynku usług chmury publicznej przekroczy próg 200 mld dolarów – szacują analitycy firmy Gartner. Coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami opartymi na cloud computingu widać również w Polsce. Pomimo ogólnej przychylności wobec modelu chmurowego, w przedsiębiorstwach nie maleją obawy o bezpieczeństwo i utratę kontroli nad własnymi systemami i zasobami przy migracji do nowego środowiska – przestrzegają z kolei eksperci Frost&Sullivan.
Przemysł 4.0 napędzany przez chmurę

Badanie Oracle zatytułowane „Cloud: Opening up the Road to Industry 4.0” pokazało, że 62 proc. przedsiębiorstw z regionu EMEA wdraża lub planuje zastosować technologie z zakresu robotyki, a 60 proc. rozwiązania sztucznej inteligencji (AI – artificial intelligence). Większość firm zdaje sobie również sprawę z tego, że do wdrażania technologii Przemysłu 4.0 potrzebna jest infrastruktura przetwarzania w chmurze — 60 proc. uważa, że korporacyjna platforma chmurowa umożliwia organizacjom czerpanie korzyści z innowacji, takich jak robotyka (w Polsce 58 proc.) czy sztuczna inteligencja (dla Polski wskaźnik wynosi 63 proc.).

Większość przedsiębiorstw jest w trakcie realizacji planów zakładających wprowadzenie jednego, zintegrowanego modelu chmury w całym przedsiębiorstwie. Niewielu respondentów (średnio 8 proc.) już korzysta ze zintegrowanego modelu chmury (uwzględniającego starsze aplikacje i nowe platformy), 36 proc. wdraża go w bieżącym roku (w Polsce 35 proc.), a kolejne 40 proc. planuje go wdrożyć w 2017 r. (w Polsce 33 proc.). Tylko 5 proc. (w Polsce 6 proc.) nie planuje wprowadzenia takiego modelu. Badanie Oracle objęło 1200 osób podejmujących decyzje dotyczące kwestii technicznych w średnich i dużych przedsiębiorstwach w następujących krajach: Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, RPA, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i krajach Zatoki Perskiej.

Zdjęcie źródło:: Oracle
– Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę z tego, że na obecnym szybko ewoluującym rynku bycie pionierem przynosi większe korzyści niż kiedykolwiek. Niektóre firmy osiągające największe sukcesy — jak chociażby Uber czy Airbnb — zostały założone w najgorszym momencie kryzysu finansowego. Świadczy to o tym, że okazje mogą się pojawiać w każdych warunkach. Na początku epoki zwanej Przemysł 4.0 firmy dzielą się na liderów i maruderów pod względem innowacji, jednak czas pokazał, że dzięki rozwojowi zintegrowanych infrastruktur chmurowych można łatwiej i taniej prześcignąć konkurencję – przekonuje Pascal Giraud, dyrektor ds. IaaS i PaaS w Oracle EMEA.
– Zintegrowana platforma chmurowa – dostarczająca zarówno usługi IaaS, jak PaaS – pozwala organizacjom na szybkie wdrażanie nowych rozwiązań biznesowych oraz czerpanie korzyści z najnowszych technologii cyfrowych – takich, jak sztuczna inteligencja, big data, czy internet rzeczy – podsumowuje Tim Jennings, szef działu badań w firmie Ovum.
Największe zainteresowanie infrastrukturą na wynajem (IaaS)

Jeszcze w ubiegłym roku rynek chmury publicznej wyceniany był na 178 mld dolarów. Do końca tego roku ma wzrosnąć o co najmniej 30 mld dolarów. Oznacza to 17-proc. wzrost (rok do roku), który analitycy Gartnera tłumaczą tym, że przedsiębiorstwa z sektora MŚP coraz chętniej inwestują w usługi chmurowe, a głównym czynnikiem napędzającym rynek jest modernizacja firmowych środowisk IT związana z cyfrową transformacją biznesu.

Nie wszystkie usługi chmurowe rosną w tym samym tempie. Najszybciej rośnie zainteresowanie modelem usługowym IaaS (Infrastructure as a Service), czyli infrastrukturą na wynajem, oraz SaaS (Software as a Service) – aplikacjami i oprogramowaniem biznesowym dostarczanymi na żądanie. Segment IaaS ma wzrosnąć w tym roku aż o 42,8 proc., SaaS natomiast o 21,7 proc. Strategia „używamy, a nie posiadamy” także w Polsce zyskuje coraz więcej zwolenników w przedsiębiorstwach.

– Firmy pozbawione zastrzyku unijnych funduszy ostrożnie podchodzą do wydatków. Zamiast kupować, wolą wydzierżawić sprzęt lub oprogramowanie, zwłaszcza że wynajem infrastruktury jest jedną z najszybszych i najbardziej opłacalnych metod dostępu do technologii IT – tłumaczy Krystian Fydrych z Atmana. Z usług dzierżawy serwerów dedykowanych firma odnotowała 11-procentowy wzrost przychodów w II kwartale 2016 r. w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku.

Źródło do całości artykułu: www.it-filolog.pl