Czy dane CAD są przyszłością Przemysłu 4.0?

452

Oprogramowanie CAD ma wszelkie atuty, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie w zakresie inteligentnego projektowania i transformacji cyfrowej oraz pomóc inżynierom na kolejnych etapach rozwoju technologii cyfrowej. Boris Fischer-Ribič, Country Manager norelem Austria, omawia zalety wykorzystania danych CAD, pozwalające ulepszać i usprawniać projektowanie produktu, co zapewnia wyższą wydajność procesu produkcyjnego.

Oprogramowanie CAD (projektowanie wspomagane komputerowo), pierwotnie opracowane, aby pomóc projektantom efektywniej wykonywać rysunki techniczne, ewoluowało z czasem, stając się podstawą prawie wszystkich danych projektowych generowanych dla celów produkcyjnych. Dane CAD zapewniają wyższą jakość produktu przy niższych kosztach rozwoju oraz zwiększonej wydajności, co umożliwia szybsze wytwarzanie i wprowadzanie wyrobów na rynek.

Badanie CAD Software Market Research Report przewiduje, że globalny rynek oprogramowania CAD osiągnie wartość 18,7 mld dolarów w 2030 r., co oznacza istotny wzrost z poziomu 9,3 mld dolarów w 2019 r.

Czwarta rewolucja przemysłowa, znana również jako Przemysł 4.0, to zasadniczo cyfrowy wątek – od początku do końca, od pomysłu do produkcji. Żadna firma ani producent nie obejmuje w pełni, czym jest oraz jak funkcjonuje Przemysł 4.0. Wiele części i elementów musi być ze sobą połączonych, aby koncepcja Przemysłu 4.0 była efektywna i praktyczna w miejscu pracy, a program CAD jest ważną częścią tego procesu.

Wszystko zależy od projektu

Nawet na początku procesu projektowego wskazane jest, aby inżynierowie mogli usprawnić codzienną pracę, korzystając z danych CAD. Zapoznanie się z wyprzedzeniem z dostępnymi prefabrykatami i standardowymi częściami maszyn może wesprzeć proces projektowania.

Podczas procesu projektowania dane CAD umożliwiają lepsze opcje wizualizacji, aż do poziomu podzespołów gotowego produktu. Dużą zaletą danych CAD jest dokładność. Nie można jej osiągnąć bez szkicu, a jego brak może sprawić, że proces projektowania będzie bardziej podatny na błędy, wolniejszy i kosztowniejszy, jeśli projekt okaże się nieprawidłowy.

Użytkownicy mają możliwość projektowania w 2D lub 3D od samego początku oraz mogą oglądać gotowy model wirtualny pod różnymi kątami. Ułatwia to również integracja programowa. Tryb 2D CAD jest powszechnie używany do szkicowania pomysłów, podczas gdy 3D CAD służy do wirtualnego budowania produktu i dostosowywania wymiarów – zintegrowany system oprogramowania umożliwia inżynierom przełączanie się między nimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię