Infor zwiększa skalę swojej działalności w Polsce

226

Firma oczekuje, że już w 2023 roku region Europy Centralnej i Wschodniej stanie się motorem jej wzrostu w Europie. Zakładana globalna, złożona roczna stopa wzrostu (CAGR) przychodów ze sprzedaży rozwiązań SaaS wynosi 40% w ciągu najbliższych czterech lat. Systematyczny rozwój bazy aktywnych klientów i partnerów biznesowych. Rozwój wrocławskiego Center of Excellence oraz dynamiczny wzrost zatrudnienia. Tak, w dużym skrócie, prezentują się najważniejsze cele biznesowe Infor w naszym kraju.

Infor, producent rozwiązań chmurowych dla przemysłu, poinformował w czerwcu 2021 o swoich planach dotyczących zwiększenia aktywności w Polsce. Zakładają one, m.in. rozbudowę sieci klientów i partnerów producenta, istotne zwiększenie sprzedaży rozwiązań w modelu SaaS oraz rozszerzenie skali działania i kompetencji wrocławskiego Center of Excellence firmy.

Kluczowy rynek

Polska stanowi priorytetowy rynek w strategii rozwoju Infor w regionie CEE i jeden z ważniejszych w Europie. Ostatnich 12 miesięcy upłynęło więc na budowaniu sprawnego ekosystemu – rozwoju zespołu sprzedażowego i marketingowego oraz wzmacnianiu współpracy z istniejącymi partnerami.

W naszym kraju Infor skupia się obecnie na sektorach: spożywczym (F&B), przemysłu produkcyjnego, motoryzacyjnym, elektronicznym oraz przemyśle chemicznym (i innych obszarach o wysokim wykorzystaniu zasobów). Swoją ofertę kieruje do dużych i średnich przedsiębiorstw. Firma ocenia, że w tej chwili z jej rozwiązań korzysta ponad 400 firm w Polsce, w tym oddziały międzynarodowych korporacji.

„Polska to tradycyjnie centrum przemysłowe i spożywcze oraz znaczący eksporter produktów z tych obszarów do innych krajów Europy. Wiele firm jest na etapie szukania nowych możliwości zwiększania zarówno efektywności jak i elastyczności. Czas pandemii jeszcze dobitniej pokazał, że są to elementy krytyczne zarówno dla stabilności jak i rozwoju biznesu. Infor oferuje rozwiązania dostosowane do potrzeb konkretnych branż, a nawet mikrosegmentów, z unikalną metodyką 60:30:10, znacząco skracającą proces wdrożenia i przyspieszającą osiąganie rezultatów” – mówi Alain Rafle, Regional Vice President Eastern Europe Sales, Infor. – „Ważnym elementem jest też nasza silna obecność w Polsce poprzez wrocławskie Center of Excellence, które wspiera zarówno rozwój naszych produktów jak i zapewnia profesjonalną obsługę klientów w skali globalnej. Współpracujemy też z wrocławskimi uczelniami, zwiększając dostęp do kompetencji potrzebnych naszym klientom”.

Focus na SaaS

Istotnym elementem planów rozwojowych Infor są rozwiązania SaaS. Na całym świecie blisko 14 000 firm korzysta z chmurowego oprogramowania Infor. W efekcie ponad 30% przychodów spółki pochodzi już ze sprzedaży tego typu rozwiązań. Firma mierzy jednak wysoko i od kilku lat intensywnie rozwija ten segment swojej działalności.  Aktualne plany zakładają, że do 2025 roku uda się nawet pięciokrotnie zwiększyć przychody w tym obszarze. Co istotne, Polska ma odegrać istotną rolę w tym procesie. Po latach stagnacji, tempo adopcji rozwiązań chmurowych w naszym kraju znacząco przyspieszyło. Według danych Eurostatu, poziom wykorzystania rozwiązań chmurowych w sektorze przedsiębiorstw wynosił w Polsce zaledwie 11% w 2018 roku. W ciągu dwóch lat wskaźnik ten wzrósł ponad dwukrotnie, do 24%. Unijna średnia wyniosła w ubiegłym roku około 36%, a w krajach skandynawskich nawet ponad 70%[1]. W Polsce jest więc pod tym względem spore pole do rozwoju.