Informatyzacja przedsiębiorstw kluczem do sukcesu

796

Eksperci często podkreślają konieczność informatyzacji przedsiębiorstw, która wspomaga odpowiednie zarządzanie procesami firmy, a co za tym idzie pozwala podnieść jej wydajność i efektywność.

Nowoczesne rozwiązania IT wspomagają organizacje w wykonywaniu poszczególnych zadań. Pełnią one rolę linii produkcyjnej, dzięki której Henry Ford zrewolucjonizował produkcję masową. Obecnie modernizacja i wzrost efektywności możliwy jest właśnie dzięki wdrożeniu kolejnych rozwiązań informatycznych.

Narzędzia IT to podstawa

W przedsiębiorstwie bardzo istotne są wydajne i sprawne narzędzia IT, takie jak sieci, zasoby sprzętowe czyli komputery czy urządzenia mobilne. Należy także pamiętać o systemach do komunikacji, usprawniających współpracę pracowników i zespołów, a także rozwiązaniach klasy CRM, BI, ERP. Wszystko to pozwala stworzyć dla pracowników wygodne i przyjazne środowisko, które sprzyja podniesieniu ich efektywności oraz komfortu pracy.

Efektywność w środowisku IT

Każda prężnie rozwijająca się organizacja powinna systematycznie analizować swoje procesy i je optymalizować. Odpowiednio przeprowadzone przeniesienie ich do środowiska IT pozwoli na pomiar ich wykonywalności oraz efektywności. Efektem takiego zarządzania będzie nie tylko ograniczenie kosztów, ale także zwiększenie zysków.

Oczywiście, jak w przypadku każdego wdrożenia nowych rozwiązań, na początek trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Należy je jednak traktować jak inwestycję, która zwróci się w przyszłości. Termin zwrotu można oszacować już na etapie projektowania, oceniając jak dane rozwiązanie poprawi wydajność firmy.

Holistyczne podejście

Podczas całego procesu informatyzacji szczególną uwagę trzeba zwrócić na sposób projektowania rozwiązań IT. Nie należy skupiać się nad rozwiązaniem pojedynczego problemu lub obszaru. Dobrą praktyką, która przyniesie lepsze efekty, jest bardziej holistyczny sposób patrzenia na działanie firmy. Warto zobaczyć szerszy obraz obiegu zadań w organizacji i na tej podstawie podejmować kroki dotyczące wdrażanych rozwiązań.

Wygoda pracowników

Etap projektowania nie kończy jeszcze pracy w ramach informatyzacji. W dalszej kolejności należy skupić się na jakości i funkcjonalności urządzeń IT, na których działają pracownicy. Można zauważyć, że obecnie coraz większą uwagę przywiązuje się do doboru rozwiązań pod kątem pracowników. Osoby zarządzające przedsiębiorstwami z coraz większą świadomością dopasowują komputery, sieci oraz urządzenia mobilne do potrzeb pracowników, do wymagań ich codziennej pracy. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nowoczesne i wydajne urządzenia stają się wizytówką firmy i świadczą o pewnych standardach organizacji, co bezpośrednio wpływa na jej pozycjonowanie na rynku oraz podnosi jej atrakcyjność w oczach obecnych oraz potencjalnych pracowników i kontrahentów.

Długoterminowe planowanie kluczem do sukcesu

Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od branży i wielkości, prędzej czy później stanie przed wyborem rozwiązań związanych z informatyzacją. Oczywiście skala tego procesu będzie różna, jednak pewne zasady pozostaną uniwersalne. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio wczesne i długoterminowe budowanie polityki rozwoju środowiska IT oraz narzędzi dla pracowników. Dużą uwagę należy przywiązywać nie tylko do samego wdrożenia, ale też do etapu planowania. Badania Standish Group w obszarze wykonywanych wdrożeń w firmach pokazują, że aż 72% niedokładnie zaprojektowanych rozwiązań prowadzi do niezadowolenia, a nawet porażki. Z kolei odpowiednie i rozważne wdrożenie sprawi, że poniesione koszty bardzo szybko się zwrócą poprzez wygenerowane oszczędności i dodatkowe zyski.

Autorem komentarza jest Marcin Blonkowski, Dyrektor Działu Projektów w Komputronik Biznes

źródło: Core PR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię