Kilka słów o przemysłowych kartach pamięci

282

Poszukujący karty pamięci do sprzętu przemysłowego mają do wyboru wiele opcji. Wśród różnych pojemności, klasyfikacji i potencjalnych zastosowań, decyzja może okazać się trudnym zadaniem. Jak zatem wybrać kartę pamięci, która będzie odpowiadać naszym potrzebom i idealnie dopasuje się do danego urządzenia? O tym, na jakie parametry zwracać uwagę i dlaczego wybór nośnika pamięci jest niezwykle istotny, opowiada Robert Sepeta z firmy Kingston Technology.

Dlaczego wybór kart do urządzeń przemysłowych jest tak ważny?

Robert Sepeta, Business Development Manager, Kingston Technology: Wybierając sprzęt, który będzie wykorzystywany w zakładzie produkcyjnym lub obiekcie infrastruktury krytycznej dużą wagę przykłada się do jego wysokiej jakości, tego czy poradzi sobie w trudnych warunkach, jak choćby w wysokiej temperaturze czy środowisku narażonym na ewentualne wybuchy. Tymczasem zapominamy, że urządzania takie jak np. kamery przemysłowe, nie zdadzą się na nic, jeśli nie będziemy mieli możliwości odtworzenia zebranego materiału. Właśnie dlatego na sprzęt warto patrzeć kompleksowo – nie tylko oceniając jego własne parametry, ale także funkcjonalności karty pamięci. Dotyczy to nie tylko potencjalnych sytuacji kryzysowych, ale też codziennego korzystania z urządzeń przemysłowych.

Jakie urządzenia wymagają zastosowania kart o specjalistycznej charakterystyce?

RS: Oprócz wspomnianych kamer monitoringu, są to także inne systemy bezpieczeństwa, np. głośniki sieciowe z wbudowanymi funkcjami odtwarzania wcześniej nagranych komunikatów. W przemyśle i logistyce karty wykorzystamy także w kasach fiskalnych, dronach, kamerach samochodowych, nawigacjach satelitarnych czy po prostu telefonach osób pracujących w wymagającym środowisku.

W szczególności wymagają ich urządzenia, w których wymagane jest stosowanie zarządzania uszkodzonymi blokami danych. Pojawiają się one z czasem we wszystkich urządzeniach z pamięcią NAND. Karty klasy przemysłowej identyfikują uszkodzone bloki, a następnie wykorzystuje wolną pojemność do zastąpienia nieprawidłowo działających bloków. Pozwala to skuteczniej zabezpieczyć przechowywane dane. Kolejną ważną funkcją, którą zapewniają karty przemysłowe, jest ochrona przed utratą zasilania. Dzięki temu, jeżeli urządzenie główne wykryje spadek zasilania, może wysłać do karty polecenie, które zatrzyma wszystkie jej operacje. Daje to niezbędny czas na zapisanie danych, które są aktualnie procesowane.

Na co zwracać uwagę przy wyborze karty?

RS: Przede wszystkim wybór należy oprzeć na realnych potrzebach. W zależności od tego, czy będziemy poszukiwali karty do urządzenia pracującego w ekstremalnych temperaturach, czy też takiego, w którym zależy nam na jak najdłuższym czasie pracy, oczekiwania wobec karty będą nieco inne. Dla części zastosowań, np. kamer przemysłowych działających w umiarkowanych temperaturach, odpowiednie będą rozwiązania nośników pamięci typu High-Endurance. To co wyróżnia karty przemysłowe to bardzo wysoka prędkość zapisu i odczytu, odporność na ekstremalne temperatury, ale także dodatkowe funkcje jak wspomniane zarządzanie uszkodzonymi blokami danych, kontrola stopnia zużycia i dynamiczne odświeżanie danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię