Przemysł jest obecnie pod ogromną presją i konieczność zmian. Jak przejść od zarządzania kryzysowego do długoterminowej transformacji w zakresie oszczędzania energii, efektywności i zrównoważonego rozwoju? Jak przyspieszyć rozbudowę pilnie potrzebnej infrastruktury? Jak przedsiębiorstwa radzą sobie z niedoborem pracowników?
Już za miesiąc firmy Rittal, Eplan, Cideon i German Edge Cloud podejmą te tematy z odwiedzającymi targi Hannover Messe, a także przedstawią jak dzięki kompetencjom w kluczowych ekosystemach tworzyć kompleksowe rozwiązania.
„Cyfrowa transformacja fabryk, bezpieczne i ekonomiczne dostawy energii czy określanie i zmniejszanie śladu węglowego produktów w przemyśle – to duże wyzwania, których nie da się rozwiązać w oderwaniu od siebie. Potrzebne są innowacje wykraczające poza produkty i rozwiązania. Musimy zrozumieć procesy zachodzące u naszych klientów, myśleć w ramach nowych ekosystemów i opracowywać kompleksowe rozwiązania. Jesteśmy przekonani, że można to osiągnąć tylko poprzez standaryzowane i modułowe systemy. W tym roku targi w Hanowerze stanowić będą forum dialogu branżowego na ten temat” – mówi Markus Asch, dyrektor zarządzający Rittal International & Rittal Software Systems
Cyfrowe bliźniaki dla inteligentnej produkcji i zarządzania energią
Przedsiębiorstwa przemysłowe są obecnie na drodze transformacji do inteligentnej produkcji – tzw. smart production, od osób zarządzających wymagana jest ekonomiczna produkcja z wysoce zautomatyzowanymi i efektywnymi procesami, które jednocześnie muszą być sterowane w sposób energooszczędny oraz elastycznie dopasowany do indywidualnych potrzeb klientów,także w kontekście niedoboru wykwalifikowanych pracowników. „Innowacja może więc dziś oznaczać tylko to, że klient odnosi sukces w swojej działalności. Jeśli nie myślimy w kategoriach produktów i rozwiązań, a w kategoriach optymalizacji procesów, można to osiągnąć tylko dzięki inteligentnemu połączeniu sprzętu i oprogramowania” – podsumowuje Markus Asch
Jako promotorzy inteligentnej produkcji firmy Rittal, Eplan, Cideon i German Edge Cloud zademonstrują na targach w Hanowerze w jaki sposób trzy ekosystemy – projektowanie automatyzacji, wytwarzanie produktów i procesy produkcyjne – mogą zostać połączone w przyszłości za pomocą cyfrowego bliźniaka. Dzięki temu nie tylko procesy inteligentnej produkcji stają się bardziej przejrzyste i efektywne. Przejrzyste stają się również przepływy energii, które dzięki temu mogą być optymalizowane – jest to kluczowy czynnik sukcesu dla przedsiębiorstw przemysłowych, dzisiaj i w przyszłości.
W jaki sposób jest to możliwe? Eplan i Rittal wspólnie z firmami z branży sterowniczej, rozdzielczej i budowy maszyn stale rozwijają cyfrowego bliźniaka projektowanych urządzeń i systemów oraz pracują nad tym, że dane te są użyteczne i wspierają w optymalizacji eksploatacji uzyskanego rozwiązania. Cideon zwiększa spójność danych wokół cyfrowego bliźniaka produktu dzięki kompetencjom w zakresie CAD/CAM, PDM/PLM i konfiguracji produktu. ONCITE Digital Production System jest platformą dla cyfrowego bliźniaka produkcji i zarządzania produkcją opartego na IIoT.