Organizacje, które decydują się na zakup systemu ERP, mają do wyboru kilka różnych modeli wdrożenia – od aplikacji na własnej infrastrukturze po rozwiązania chmurowe. Te ostatnie mogą być realizowane za pomocą chmury producenta oprogramowania lub hostowane przez wiodących dostawców. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Decyzję o wyborze systemu ERP oraz jego modelu warto więc poprzedzić dokładną analizą.
Od modelu wdrożenia zależy między innymi początkowy koszt systemu ERP, koszt jego utrzymania, bezpieczeństwo danychczy czas wdrożenia. Czym należy się kierować przy wyborze modelu? Jakie zalety ma każdy z nich?
Rozwiązania lokalne
Firmy, które posiadają własną infrastrukturę IT, mogą rozważyć lokalne wdrożenie oprogramowania. „Wdrożenie oprogramowania w środowisku IT klienta pozwala mu zachować pełną kontrolę nad sprzętem i infrastrukturą. Dostawcy systemów ERP często oferują wybór w zakresie finansowania – może to być jednorazowa płatność lub plan subskrypcji” – mówi Filip Fludra, Sales Manager, Exact Software Poland. W przypadku wyboru tego modelu, warto zwrócić uwagę, czy dostawca oprogramowania zapewnia pełne wsparcie specjalistów IT. Powinni oni pomóc zaplanować proces wdrożenia, a następnie nim zarządzać, tak by przebiegło możliwie sprawnie i bezproblemowo. W przypadku, gdy firma nie dysponuje wystarczającym zapleczem, najczęściej bardziej opłacalne okaże się dla niej wdrożenie w chmurze. Początkowy koszt zakupu infrastruktury, a także jego późniejsze utrzymanie z punktu widzenia wielu organizacji może okazać się zaporowy.
Oprogramowanie w prywatnej chmurze
Niektórzy dostawcy oprogramowania ERP umożliwiają jego wdrożenie w prywatnej chmurze. W tym celu najczęściej współpracują z globalnymi dostawcami. Możliwość uruchomienia systemu np. za pomocą AWS czy Microsoft Azure zapewnia elastyczne, niskokosztowe środowisko, które pozwala szybko przystąpić do pracy. Podobnie jak przy wdrożeniu lokalnym, warto upewnić się czy dostawca systemu ERP zapewnia pełne wsparcie. Czas oczekiwania na wdrożenie jest tu relatywnie krótki. Firma uzyskuje kontrolę nad polityką obsługi i aktualizacją oprogramowania. Model ten pozwala również na łatwą zmianę skali wdrażania.
Rozwiązania chmurowe
Zgodnie z raportem przeprowadzonym przez organizację CSA (Cloud Security Alliance), 87 procent organizacji rozważających rozwiązania ERP planuje używać rozwiązań chmurowych. 64 procent organizacji planuje lub jest w trakcie projektu migracji do ERP w chmurze.[1] Wraz ze wzrostem transferu danych, coraz większej liczby procesów w organizacjach i koniecznością pełnego dostępu do oprogramowania w tym również mobilnie i o dowolnej porze, rośnie znaczenie tego modelu. Wybór pełnego wdrożenia chmurowego od dostawcy oprogramowania jest w zasadzie dostępny dla wszystkich firm. W tym przypadku, warto zwrócić uwagę na dojrzałość chmurową dostawcy usług. Powinien on oferować kompleksowy serwis, konfigurację sprzętu i oprogramowania, automatyczny zapis danych i kopii zapasowych, a także niezawodną łączność czy dużą wydajność. Wbrew wciąż istniejącym mitom, rozwiązania chmurowe zapewniają duże bezpieczeństwo danych.
Dostawcy systemowo zabezpieczają się przed cyberatakami zarówno w warstwie obwodowej, jak i aplikacji. Warto sprawdzić, jakie posiadają certyfikaty – taka informacja najczęściej jest dostępna na stronie internetowej. „Naszym klientom oferujemy wdrożenie oprogramowania w ExactCloud. Zapewnia to globalny dostęp z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, co coraz częściej jest ważnym argumentem. Jest on również korzystny finansowo – oprócz elastycznych opcji subskrypcji, zapewnia niskie koszty posiadania systemu ERP.”– mówi Filip Fludra, Sales Manager, Exact Software Poland. Rozwiązania chmurowe nie wymagają po stronie firmy dużych nakładów pracy przy utrzymaniu – aktualizacje czy obsługa systemu są automatyczne.
[1]https://cloudsecurityalliance.org/artifacts/enterprise-resource-planning-and-cloud-adoption
Źródło: Exact Software Poland