Na co warto zwracać uwagę przy zakupie drukarki 3D

1141

Sprzedaż drukarek 3D jest mimo dynamicznego rozwoju w ostatnich latach, bardzo młodą branżą. Dopiero w roku 2015 liczba tego typu urządzeń sprzedanych na całym świecie osiągnęła wartość 500 tysięcy. Nie da się jednak ukryć, że rokowania co do przyszłości całej branży są bardzo optymistyczne. Gartner, firma która specjalizuje się analizach związanych z rynkiem technologicznym, przedstawiła niedawno raport, w którym przewidywała, że sam rok 2016 zakończy się wolumenem sprzedaży drukarek 3D dochodzącym do ok. 500 tysięcy egzemplarzy co oznaczałoby 100% wzrostu w porównaniu do dotychczasowej wartości. Dodatkowo, prognoza to wzrost do 6,7 milionów drukarek 3D w roku 2020

W swoich doświadczeniach związanych z drukarkami 3D często spotykamy się z pytaniami dotyczącymi elementów na jakie należy zwracać uwagę podczas kupna tego rodzaju sprzętu. Tych istotnych czynników jest kilka i należy pamiętać, że nie zwracając na nie uwagi, a kierując się samą ceną drukarki możemy niezamierzenie wejść w posiadanie sprzętu, który długofalowo okaże się droższy niż się spodziewaliśmy. Postaramy się wymienić i opisać kilka z tych czynników. Przy sprzedaży drukarek 3D staramy się też zawsze zwracać na nie uwagę naszym potencjalnym klientom.

Łatwość w obsłudze. Co rozumiemy pod tym pojęciem? Jakość wydruku na drukarce 3D zależy nie tylko od jej parametrów technicznych, ale przede wszystkim od tego jak dobrze te parametry zostaną ustawione dla obiektu, który chcemy wydrukować. Im łatwiej i szybciej można nabyć wiedzę i doświadczenie jak sterować tymi parametrami na wybranej drukarce 3D, tym łatwiejsza jest ona w obsłudze, i pozwala wykonywać lepsze, bardziej dokładne wydruki. Warto zwrócić uwagę na wygląd I opcje panelu sterującego drukarki oraz na oprogramowanie, które jest dołączane do drukarki wraz z jej zakupem.

Koszt utrzymania oraz serwisu. W tym przypadku skupiamy się na elementach podobnych dla większości podobnych sprzętów, czyli długości gwarancji, trwałości poszczególnych elementów oraz częstotliwości ich wymiany, a także ewentualnych wielkości opłat serwisowych. Warto dowiedzieć się czy np. producent drukarki 3D nie prowadzi polityki, w której „zamyka” wszystkie operacje związane z utrzymaniem oraz wykorzystaniem materiałów oferując tylko produkowane przez siebie części zamienne, nawet jeśli są to elementy bardzo podstawowe dla drukarki 3D. Sprzedaż tych urządzeń może być obarczona ryzykiem „przymusowego” związania się na dłuższy okres z jej producentem.

Koszty materiałów do druku. Ten element jest istotny z punktu widzenia wyboru technologii w jakiej będą wykonywane wydruki na wybranej przez nas drukarce. Warto zwrócić uwagę ile i jakich materiałów do druku zużywa drukarka podczas jednorazowego wydruku (tym parametrem możemy sterować, przygotowując obiekt do wydruku) oraz czy podobnie jak w punkcie poprzednim producent nie obliguje nas do używania tylko takich materiałów do druku, które są dostarczane przez niego.

Dojrzałość oraz popularność narzędzia. Zwracaliśmy uwagę wyżej, że sprzedaż drukarek 3D jest mocno rozwijającą się dziedziną. W dalszym ciągu jest wiele nowych firm, które wypuszczają na rynek nowe modele i projekty tych urządzeń. Dobrze jest zachować ostrożność i mieć świadomość jak długo dana drukarka 3D, którą jesteśmy zainteresowani jest już na rynku, bo praktyka pokazuje, że im bardziej „dojrzały” jest ten sprzęt tym mniej wykrywanych jest w nim wad i większa jest jego niezawodność.

Hałas. To ostatni punkt z uwagi na to, że najbardziej subiektywny w ocenie oraz najmniej istotny w niektórych uwarunkowaniach. Jeżeli drukarka 3D będzie używana w bardziej przemysłowym otoczeniu, to oczywiście poziom hałasu, który generuje nie ma tutaj najmniejszego znaczenia, ale jeżeli jesteśmy np. agencją marketingową i urządzenie będzie wykorzystywane w miejscu gdzie będą przebywać ludzie, wtedy jego głośność podczas pracy może mieć fundamentalne znaczenie.

Opisane powyżej, to kilka z podstawowych czynników jakie warto mieć na uwadze przy wyborze drukarki 3D. Sprzedaż tych urządzeń, którą między innymi się zajmujemy traktujemy jako proces, w którym staramy się przedstawiać pełny obraz dostępnych na rynku maszyn tego typu. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą znajdującą się na naszej stronie lub do bezpośredniego kontaktu z nami. Postaramy się w jak najlepszy sposób odpowiedzieć na wszelkie pytania i zagadnienia związane z drukarkami 3D.

Materiał źródłowy: Gartner Says Worldwide Shipments of 3D Printers to Grow 108 Percent in 2016

Źródło w. języku Polskim: http://tripiodi.pl

Zdjęcie źródło: http://tripiodi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię