Obalamy 10 najpopularniejszych mitów o chmurze

725

Wraz ze wzrostem popularności technologii chmurowej, wielu przedsiębiorców – zastanawiając się czy to dobry kierunek dla ich firmy – może borykać się z odróżnieniem faktów od mitów.

Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie 10 najczęściej powtarzających się wątpliwości dotyczących technologii chmurowej.

1.W chmurze wszystko albo nic.

W obecnych czasach firmy mają dostęp do szybko zmieniających się narzędzi i usług służących rozwojowi i globalnej ekspansji. Z tego powodu wielu właścicieli firm sądzi, że aby czerpać korzyści z chmury muszą przyjąć podejście „wszystko albo nic”. Ma to sens w niektórych przypadkach, jednak założenie, że aby maksymalizować korzyści każda firma musi przenieść wszystko do chmury to mit. Na przykład dla niektórych firm rozważających zastosowanie chmury najkorzystniejszą opcją może być podejście hybrydowe. Takie podejście umożliwia inwestycję w technologię w skali, która odpowiada Twoim wymaganiom. Należy pamiętać, że nie istnieje pojedyncze rozwiązanie, które byłoby odpowiednie dla wszystkich.

2.Aby zmodernizować firmę, muszę przenieść się w chmurę.

Faktem jest, że rozwiązania oparte na chmurze stały się częścią biznesu. Większość średnich i dużych przedsiębiorstw przenosi przynajmniej część swojej działalności do chmury, ale to nie jest jedyny sposób na modernizację procesów biznesowych. Istnieją takie rozwiązania technologiczne, które mogą pomóc firmie wejść na nowe rynki i poprawić efektywność. Sprawdź jakie rozwiązanie dostępne na rynku jest najlepsze i pamiętaj, że wybierając rozwiązania do zarządzania swoją firmą wcale nie musisz kierować się zasadą „wszystko albo nic” (patrz punkt 1). Wybierz to, co najlepsze dla Twojej firmy.

3.Chmura nie jest bezpieczna lub jest mniej bezpieczna niż rozwiązania na terenie firmy.

Przeprowadzono niezliczone badania na temat bezpieczeństwa chmury. Przekonanie, że chmura nie jest bezpieczna jest jednym z największych mitów dotyczących zastosowania tej technologii. W rzeczywistości jest niewiele przypadków przecieków lub włamań do chmury. Z reguły problemy z bezpieczeństwem dotyczą raczej danych przechowywanych na terenie firmy.

4.Zainwestowałem w inne rozwiązanie informatyczne, więc nie mogę się przestawić.

Zidentyfikuj problemy w Twojej firmie i ustal ich priorytety. Dzięki temu strategia informatyczna będzie skoordynowana z ich rozwiązaniem. Strategia chmury może przynosić korzyści i uzupełniać istniejące rozwiązanie informatyczne. Większość produktów osadzonych w chmurze dobrze współdziała z istniejącymi rozwiązaniami i przekonanie, że tradycyjne produkty nie współdziałają z rozwiązaniami opartymi na chmurze to mit.

5.Chmura to głównie oszczędności.

Nie zakładaj, że w rozwiązaniach opartych na chmurze chodzi jedynie o oszczędności. Ceny chmur są korzystne i tego faktu nie należy lekceważyć, lecz jeśli skupiasz się głównie na cięciu kosztów, nie odrobiłeś prawidłowo pracy domowej. Nie zawsze ceny i usługi są porównywalne – dlatego cena nie powinna być jedynym powodem, dla którego wybierzesz rozwiązanie oparte na chmurze.

6.Chmura ogranicza dostęp do danych.

Chmura zapewnia dostęp do danych dowolnego typu i o dowolnej porze. Jest to doskonałe rozwiązanie dla firm, których celem jest ekspansja na rynki globalne i których personel pracuje w różnych strefach czasowych, posługuje się różnymi językami i różną walutą. Kiedy firma przenosi się do chmury, wciąż jest właścicielem swoich danych i zachowuje kontrolę nad tym, kto ma do nich dostęp. Sprzedawca jedynie zapewnia platformę oferującą usługę, a nie kontroluje danych firmy.

7.Może być tylko jeden dostawca chmury.

Jest dokładnie odwrotnie. Istnieje wiele rozwiąz
ań różnych problemów i czasami nie są one dostępne u jednego sprzedawcy. Raz jeszcze, zrób mapę swojego biznesu, zaznacz obszary występowania problemów i zidentyfikuj rozwiązania, które pokrywają się z Twoimi celami rozwoju. Nie chodzi o to, że firma powinna mieć więcej niż jednego dostawcę chmury. Chodzi raczej o to, że firma nie jest ograniczona do współpracy z tylko jednym dostawcą.

8.Aby zastosować chmurę trzeba zwiększyć zatrudnienie.

Nie musisz zatrudniać dodatkowych pracowników, aby wdrożyć rozwiązania oparte na chmurze. W zasadzie chmura powinna zredukować nakład środków, jednocześnie zwiększając funkcjonalność firmy.

9.Nie masz czasu na obmyślanie migracji do chmury.

Poświęcając czas na analizę procesów biznesowych pokazujesz swoje zaangażowanie w przedsiębiorstwo. Kiedy już wybierzesz rozwiązanie, migracja danych oraz wdrożenie jest obowiązkiem dostawcy. Główne powody przeniesienia się do chmury to uwolnienie środków, wyeliminowanie zbędnych lub zduplikowanych danych oraz umożliwienie optymalnego rozwoju. Ponieważ przetwarzanie w chmurze oznacza błyskawiczne dostarczenie usług informatycznych, wpływ na działanie Twojej firmy jest także niemal natychmiastowy.

10.Nie masz czasu na szkolenie personelu jak korzystać z nowego rozwiązania opartego na chmurze.

W miarę wzrostu procesów technologicznych zwiększa się prostota ich obsługi. W przypadku większości rozwiązań szkolenie jest zawarte w koszcie wdrożenia. Tym niemniej, mit o szkoleniu może powstrzymywać firmy przed przekształceniem. Zamiast obawiać się szkolenia pomyśl lepiej o tym, jak rozwiązania oparte na chmurze pomogą Ci wyeliminować przestarzałe, powolne i nieefektywne procesy biznesowe, jednocześnie uwalniając środki, abyś mógł w pełni skoncentrować się na rozwoju firmy.

Wybór rozwiązania wspierającego zarządzanie firmą jest decyzją, którą należy podjąć rozważnie. Jednak koncentrując się na faktach, odkładając na bok mity i dobrze identyfikując potrzeby swojej firmy, można znaleźć rozwiązanie spełniające wymagania” powiedział Michał Kapias, dyrektor R&D w polskim oddziale Sage. „W naszej ofercie już w drugiej połowie października dostępny będzie Sage Drive – chmurowe narzędzie do wymiany informacji między systemami informatycznymi.

źródło: http://media.sage.com.pl/ grafika: www.spidersweb.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię