OPC UA w inteligentnej fabryce Uniwersalny język urządzeń automatyki

761

Historia wieży Babel opisuje czas, w którym wszyscy ludzie mówili tym samym językiem. Kiedy jednak Babilończycy zdecydowali się zbudować wieżę sięgającą nieba, Bóg zainterweniował i stworzył mnóstwo języków, aby budowniczowie nie mogli się nawzajem rozumieć. Rezultat? Wieża nigdy nie została ukończona. W tym artykule Sophie Hand, dyrektor brytyjskiego oddziału dostawcy części przemysłowych EU Automation, wyjaśnia, czym jest uniwersalny język urządzeń automatyki — OPC UA.

 Pojedynczy, ułatwiający współpracę język przydaje się nie tylko przy budowie wieży — sprawdza się również w środowiskach automatyki przemysłowej. Jeśli poszczególne urządzenia w zakładzie nie wykorzystują tego samego protokołu komunikacyjnego, wymiana informacji może być utrudniona. W erze przemysłowego Internetu rzeczy (IIoT) łączność jest niezbędna dla zachowania konkurencyjności — i dlatego właśnie fundacja Open Platform Communications Foundation opracowała wieloplatformowy protokół.

 Tłumacz inteligentnej fabryki

Open Platform Communications Unified Architecture (OPC UA) to protokół komunikacji między maszynami w zakresie automatyki przemysłowej. Protokół OPC UA dostępny jest w modelu open-source, a ponadto jest niezależny od platformy i pozostałych protokołów oraz wyposażony w bardzo bogaty, rozszerzalny model danych. Co ważne, protokół OPC UA został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie cybernetycznym — jest z założenia bezpieczny, a walidacja, szyfrowanie i uwierzytelnianie stanowią jego integralne funkcje.

Dzięki protokołowi OPC UA sprzęt różnych producentów może się komunikować, co z perspektywy wytwórców rozwiązuje problem interoperacyjności. Oprócz zapewniania połączeń typu dostawca-dostawca pomiędzy programowalnymi sterownikami logicznymi (PLC) protokół może łączyć systemy kontroli nadzorczej i akwizycji danych (SCADA), systemy realizacji produkcji (MES) oraz systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), ułatwiając zarządzanie funkcjonowaniem fabryki w ujęciu wertykalnym. Dzięki połączeniu z chmurą menedżerowie zakładów mogą uzyskiwać zdalny dostęp do informacji, a tym samym wgląd w działanie całego zakładu w czasie rzeczywistym.

 OPC UA oferuje ujednoliconą łączność w efektywny kosztowo sposób, ponieważ producenci nie muszą modyfikować istniejących maszyn. Serwer OPC konwertuje protokół komunikacyjny sterownika PLC lub innego urządzenia na protokół OPC. W rezultacie nawet małe i średnie przedsiębiorstwa mogą teraz korzystać z pełnej łączności w swoich procesach produkcyjnych. Ze względu na swoje zalety protokół OPC UA jest już wykorzystywany w 50 milionach maszyn na całym świecie.

Fabryka, w której wszystkie części, a nawet wszystkie systemy, mogą się komunikować, ma wiele zalet. Na przykład producenci korzystający z systemów połączonych z chmurą mogą zdalnie sterować procesami w zakładzie, co eliminuje potrzebę wyjazdów do zakładu w celu wprowadzenia prostych poprawek. W przypadku awarii podzespołu producent może szybko go zidentyfikować i zamówić część zamienną, co ogranicza kosztowne przestoje.

Choć problemy z komunikacją mogły uniemożliwić kontynuację budowy wieży Babel, nie muszą one przeszkadzać w pomyślnym ukończeniu projektu wdrożenia inteligentnej fabryki. Protokół OPC UA zapewnia łatwy i efektywny sposób na płynną komunikację wszystkich części zakładu.

Źródło: Eu Automation

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię