Zarządzanie procesami na produkcji to temat rzeka. Istnieją metody pokazujące, w jaki sposób zaplanować i jak nadzorować cały proces produkcji, W tym zadaniu pomaga nam oczywiście oprogramowanie (moduły w systemach ERP, SAP czy MES). Poniżej chciałbym opisać modyfikację procesu produkcji okna (rama z tworzywa sztucznego). Podany przykład jest stopniowo wdrażany w zakładzie. Zastosowane anteny i tagi (SIMENS) zostały wybrane po testach. Testom poddano różne układy kilku producentów (antena/tag).
Problem, jaki został zasygnalizowany przez klienta, obejmował konieczność automatyzacji procesu kontroli i zarządzania produkcji okien. Dotychczasowe rozwiązanie połączone z kodami kreskowymi powodowało, że na ramie okiennej na każdym etapie produkcji naklejana była kolejna etykieta związana z poszczególnymi zadaniami. Jej odczyt następował na następnym stanowisku, gdzie po wykonaniu odpowiedniej czynności była drukowana kolejna etykieta. Całość procesu, rozpoczynającego się od przycięcia profili zgodnie z projektem, kończyła się oszkleniem okna. Następnie mogła być obserwowana w systemie w zakładzie tylko dzięki odczytowi poszczególnych etykiet na stanowiskach. Minusem takiej metody było po pierwsze — konieczność takiego naklejania etykiet, aby były zawsze widoczne, po drugie – operacja ta wymagała użycia czytnika ręcznego (podłączonego do komputera), co wymuszało tą czynność na pracowniku. Pracownicy albo nie odczytywali kodu, albo odczytywali błędny kod.
Klientowi zaproponowano zastosowanie tagów RFID, które zastąpiły poszczególne etykiety (jeden spójny numer dla całości procesu), a poszczególne etapy są rejestrowane automatycznie za pośrednictwem anten. Kod wpisany do taga jest zgodny z informacją w systemie, czyli wykorzystując obecny system zamieniono i zautomatyzowano tylko sam sposób identyfikacji miejsca w procesie. Zastosowanie technologii SIMENS w tym przypadku pozwala na schowanie tagów wewnątrz ramy okiennej.
Dodatkowo, zastosowanie programowanych etykiet RFID pozwala na zapisanie w pamięci taga informacji o typie okna, systemie okuć, gwarancji itp. Ta informacja jest przydatna podczas serwisowania okna u klienta.
Wyposażenie serwisantów w czytniki ręczne pozwala na to by, w prosty sposób odczytać wszystkie potrzebne dane (umieszczone w miejscu instalacji), wykorzystywane przy działaniach związanych z gwarancją i serwisem okna. Taka metoda może w przyszłości pozwolić także na zapisanie w samym tagu informacji dla piły automatycznej (numer programu cięcia), co umożliwi kolejną automatyzację procesu.
Sam system obejmujący pełny proces produkcji okna, prócz informacji o etapach wykonywania okna (optymalizacja czasu produkcji, analiza związana z wydajnością itp.), pozwala także na wpisanie informacji o zakończeniu produkcji okna (wyjazd z hali produkcyjnej), zeskładowaniu na magazynie,
a także o wyjeździe z terenu zakładu. Oczywiście także jako proces automatyczny. Umożliwia także dzielenie się tą wiedzą z zamawiającym, co znacznie poprawia sam system interakcji z klientem.
Podsumowując – system automatyzuje proces identyfikacji poszczególnych etapów produkcji oraz dostarcza danych do analizy wydajności poszczególnych gniazd produkcyjnych. Dodatkowo, wykorzystanie tych samych anten przy stanowiskach pozwalana pomiar czasu pracy pracownika
i (w powiązaniu z systemem produkcyjnym), wysłanie konkretnych zadań na ekran do odpowiedniego gniazda produkcyjnego.
Zastosowanie tego systemu, wg. Klienta, zdecydowanie zwiększyło ilość produkowanych okien oraz pozwoliło na takie sterowanie produkcją, aby zmaksymalizować wydajność, jednocześnie pozwalając na większą elastyczność produkcji (personalizacja i zamówienia indywidualne).
Źródło: Redakcja Portal Przemysłowy.pl