Dziesięciokrotne wydłużenie okresu eksploatacji prowadnic liniowych w zrobotyzowanej linii spawalniczej

692

Producent komponentów z blachy stalowej poszukiwał rozwiązania problemu ograniczonej żywotności napędów i elementów prowadzących w automatycznym systemie spawalniczym. W przypadku jednej konkretnej linii produkcyjnej prowadnice liniowe zrobotyzowanego pistoletu spawalniczego musiały być wymieniane co 2 – 3 miesiące. Ze względu na koszty części zamiennych i czas prac konserwacyjnych, jak również przestój instalacji, firma poprosiła NSK o zbadanie sytuacji i propozycję rozwiązania problemu.

Firma NSK odkryła, że odpryski i opary spawalnicze mają bardzo niekorzystny wpływ na żywotność elementów prowadzących. W związku z tym zasugerowała wymianę istniejących produktów na serię prowadnic liniowych NH, wyposażoną dodatkowo w osłony stalowe  i bezobsługowe zespoły samosmarujące K1.

Osłony stalowe skutecznie osłaniają uszczelkę wargową i uniemożliwiają wnikanie zanieczyszczeń do wnętrza prowadnicy, zapewniając w ten sposób długi okres eksploatacji produktów w zastosowaniach automatycznego spawania. W efekcie użycia osłon stalowych zwiększa się docisk pomiędzy powierzchnią szyny a uszczelką.  Dla tego konkretnego zastosowania firma NSK rekomendowała również użycie zespołu samosmarującego K1, który zapewnia niskie tarcie podczas poruszania się uszczelki na filmie olejowym. Zespół K1 wykorzystuje materiał na bazie syntetycznej, który utrzymuje olej w porach i stale go uwalnia, zapewniając w ten sposób bezobsługowe funkcjonowanie.

Dla dodatkowej ochrony powierzchnie prowadnic liniowych zostały pokryte czarnym chromem, który zabezpiecza przed trwałym przywieraniem rozprysków spawalniczych. Obecnie rozpryski tylko lekko przylegają do platerowanych powierzchni i są usuwane podczas kontaktu z osłoną stalową.

Zastosowanie prowadnic liniowych z serii NH firmy NSK całkowicie rozwiązało problem, w pełni satysfakcjonując klienta. Pistolety spawalnicze typu C działają od ponad 3 lat bez żadnej usterki, co oznacza, że jak do tej pory okres ich eksploatacji został wydłużony dziesięciokrotnie.

Źródło: NSK