Ergonomiczna konserwacja przenośników taśmowych z urządzeniem Flex-Lifter

1282

W celu umożliwienia ergonomicznego przeprowadzenia konserwacji przenośników taśmowych w górnictwie węgla, w stalowniach albo w zakładach przetwórstwa drewna Flexco opracowała innowacyjne urządzenie: Urządzeniem Flex-Lifter pracownicy obsługi technicznej mogą bez wysiłku fizycznego podnieść na wymaganą wysokość taśmę napiętą na przenośniku. Podnośnik taśm wytrzymuje obciążenia aż do trzech ton i dostępny jest w trzech wielkościach. Ponieważ jego konstrukcja jest szczególnie lekka, technik serwisu może je bez problemu transportować.

Przenośniki taśmowe transportują w zależności od zastosowania materiały ciężkie, ostre lub o ostrych krawędziach. Narażone są przy tym na brud i pył, a także na oddziaływania atmosferyczne, takie jak wahania temperatury, wilgoć i promieniowanie słoneczne. Aby w takich warunkach uniknąć przedwczesnych awarii maszyny i zapewnić jej ciągłą dyspozycyjność taśmy muszą być regularnie konserwowane. Po to, żeby technik mógł na przykład wymienić połączenia albo rolki napinające, należy w odpowiednim miejscu podnieść na odpowiednią wysokość taśmę przenośnikową napiętą na przenośniku. Czynność taka niesie ze sobą nie tylko znaczne niebezpieczeństwo doznania obrażeń. Zajmuje również dużo czasu i jest bardzo wyczerpująca. Do tej męczącej czynności Flexco ma teraz w swojej ofercie ergonomiczny podnośnik taśmy.

Dostępny jest w trzech rozmiarach: „Medium“ do szerokości taśmy od 900 do 1 500 milimetrów, „Large“ do taśm o szerokości od 1 200 do 1 800 milimetrów i „XL“ do taśm o szerokości od 1 800 do 2 400 milimetrów. Wersja największa może podnieść do 2 700 kilogramów. Ponieważ podnośnik taśm wykonany jest z aluminium anodowanego, jest bardzo lekki i wytrzymały. Dzięki temu użytkownik może go łatwo przetransportować i umieścić na taśmie przenośnikowej. Silny podnośnik nożycowy pewnie podnosi taśmę na wysokość od 350 do 400 milimetrów. Nie powoduje on przy tym żadnego uszkodzenia taśmy. Gdy potrzebna jest większa wysokość, urządzenie Flex-Lifter można wyposażyć w wysuwane elementy podstawy. Po zamontowaniu mocno opierają się one na konstrukcji urządzenia przenośnikowego. Pracownik może teraz wsunąć podnośnik taśmy nad taśmę przenośnikową i ustawić na urządzeniu w pozycji prostopadłej. Flex-Lifter można stosować zarówno do górnego jak i dolnego ciągu taśmy przenośnikowej.

Aby podnieść taśmę na wymaganą wysokość technik obsługuje podnośnik za pomocą grzechotki ręcznej albo wiertarki. Żeby bezpiecznie i stabilnie manipulować dużymi ciężarami podnośnik taśmy wyposażony został w system dwóch szyn.

Żeby użytkownik mógł korzystać z urządzenia Flexlifter również w warunkach nadzwyczajnych w kopalniach podziemnych – w arktycznym mrozie lub w ekstremalnie wysokich temperaturach – Flexco dostarcza również komponenty spełniające wymagania standardu CEMA. A żeby użytkownicy wiedzieli, że tym innowacyjnym urządzeniem mogą posługiwać się bezpiecznie, Flex-Lifter poiada certyfikat CE.

Źródło: www.flexco.com