Fakty o aluminium – czy znasz je wszystkie?

154

Powiedzieć, że aluminium to materiał niezwykły, to jak nie powiedzieć nic. To naturalny surowiec do zadań specjalnych, którego szeroki wachlarz właściwości sprawia, że niezależnie od branży jaka po niego sięga, staje się w niej cichym bohaterem. Giętkie, lekkie, ekologiczne, niesamowicie wytrzymałe – nie sposób wymienić wszystkich zastosowań tego „zielonego metalu”. Warto jednak poznać garść ciekawych faktów na jego temat.

Najpowszechniejszy metal na świecie

Aluminium jest trzecim pierwiastkiem pod względem powszechności występowania na Ziemi. Ustępuje jedynie krzemowi oraz tlenowi. Ten najczęściej występujący pierwiastek metaliczny stanowi około 8 procent skorupy ziemskiej, więc nie ma obaw, że niebawem jego zasoby diametralnie się skurczą.

Surowiec niemal nieśmiertelny

Tym, co wyróżnia aluminium na tle innych metali, jest jego niesamowita łatwość w poddawaniu go recyklingowi. Aż 95% istniejących opakowań aluminiowych może zostać wykorzystanych ponownie. Warto zaznaczyć, że odzysk w żaden sposób nie obniża jakości metalu. Jak podkreślają eksperci Hydro, na ten moment w użyciu jest 75 procent całego, kiedykolwiek wyprodukowanego aluminium. A rocznie odzyskuje się około 15 milionów ton aluminium z selektywnej zbiórki odpadów! Dlatego właśnie nazywa się go „zielonym metalem”.

Nieznośna lekkość Alu

W porównaniu do wytrzymałości, jaką oferuje, to metal niesamowicie lekki. Jest trzykrotnie lżejszy od stali. To między innymi tej właściwości zawdzięcza swój niebywały sukces. Wagę aluminium doceniono w branży produkcyjnej, budowlanej i logistycznej – znacznie mniejszy ciężar przekłada się na obniżenie zużycia energii podczas transportu. Sięganie po rozwiązania z aluminium jest korzystne zarówno dla biznesu, jak i środowiska naturalnego.