Czym są fazowarki i frezarki? Co wybrać do ubytkowej obróbki detali? W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, jak działają obydwa urządzenia i doradzimy, jak wybrać lepszy.
Fazowarka a frezarka – różnice
Frezarki to popularne urządzenia służące do ubytkowej obróbki detali, które mocuje się na stole. Elementem obróbczym jest głowica frezująca lub frez monolityczny ze stali szybkotnącej. Mogą one obrabiać detale znacznej grubości, jednakże:
- proces mocowania montażu i demontażu jest relatywnie długi w stosunku do czasu, jaki zabiera obróbka prostych detali,
- do obsługi maszyny trzeba wykwalifikowanego operatora, których brakuje w ostatnim czasie,
- mają ograniczone pole pracy wynikające z ich budowy – nie można nimi obrabiać zbyt dużych detali.
Rozwiązaniem problemów związanych z użyciem frezarki może być użycie fazowarki. Są to maszyny, w których nie montuje się obrabianego (frezowanego) detalu.
Jak działa fazowarka?
Fazowarki znajdują zastosowanie w różnych branżach przemysłu, takich jak: przemysł motoryzacyjny, lotniczy, maszynowy czy meblowy. Służą one do ubytkowej obróbki detali, w której nie ma potrzeby mocowania obrabianego elementu. Dzięki temu ich obsługa jest prostsza i szybsza niż w przypadku frezarek. Fazowarki mogą być wykorzystywane do frezowania, toczenia, szlifowania czy gwintowania. Zastosowanie fazowarki pozwala na większą swobodę pracy, a także na obróbkę większych i cięższych elementów.
Jak działa fazowarka? Poniżej przedstawiamy konkretne modele z oferty inTechMET i wyjaśniamy, do czego służą.
- Fazowarka samojezdna przesuwa się wzdłuż frezowanej prostej krawędzi. Jest to idealna alternatywa do fazowania płatów blach. Wykorzystuje się ją również m.in. do fazowania pod kątem czy fazowania wąsko-szczelinowego. Znajdziesz je pod tym linkiem: https://ukosowarki.com.pl/page/samojezdne-blach
- Detal przesuwa się fazowaną krawędzią wzdłuż głowicy frezującej. Fazowarki stacjonarne (które znajdziesz tutaj: https://ukosowarki.com.pl/product/view?id=79) są idealne do prostopadłych mniejszych detali, płyt i płaskowników.
- W przypadku fazowarek ręcznych maszyna z prowadzeniem ręcznym przesuwa się wzdłuż obrabianej krawędzi (nawet po łuku i w otworach) a elementem prowadzącym jest rolka na szczycie głowicy frezującej. Krawędź może być obrabiana pod kątem lub na promień. Fazowarki ręczne do blach znajdziesz pod tym linkiem: https://ukosowarki.com.pl/page/ukosowarki-reczne-gerima.
Fazowarki a frezarki – podsumowanie
Obsługa fazowarek jest łatwiejsza od frezarek i po krótkim szkoleniu może ją obsługiwać przeszkolony operator, zamiast wykwalifikowanego frezera. Czas frezowania krawędzi jest znacznie krótszy z uwagi na brak potrzeby montażu detalu. Wszystko to wpływa na większą wydajność fazowarek i niższy koszt metra bieżącego obróbki.
Poza fazowarkami inTechMET dostarcza również specjalne głowice frezujące krawędzie pod kątem i na promień do frezarek.
In Tech Met Konsulting Techniczny
Piotr Wielgat
ul. Teofila Firlika 19
71-637 Szczecin
woj. Zachodniopomorskie
Tel. +48 503 569 621
E-mail. info@ukosowarki.com.pl