Izolacja zbiorników z tworzyw termoplastycznych

340

Jeden z Inwestorów posiada zbiornik magazynowy ługu sodowego, który z uwagi na posadowienie zewnętrzne jest narażony na minusowe temperatury. W opinii przedsiębiorstwa rurociągi transportujące medium ze zbiornika na instalację o długości 50 m były zbyt mało ocieplone. W celu wyeliminowania zagrożenia krystalizacją płynącego rurociągiem ługu i zapewnienia odpowiedniej temperatury na końcu drogi przesyłu, zamierzano podnieść temperaturę w zbiorniku. W naszej ocenie bardziej racjonalne aniżeli sztuczne podbijanie temperatury w zbiorniku byłoby zastosowanie układu ogrzewania rurociągów, co zaproponowaliśmy Inwestorowi.

Przewody grzewcze montuje się do zbiornika spiralnie za pomocą samoprzylepnej taśmy aluminiowej. Pomiar temperatury zachodzi na płaszczu zbiornika. Sterowanie układem grzewczym jest realizowane poprzez stycznik za pomocą termostatu elektronicznego. Układ sterujący jest wyposażony w dodatkowy termostat mechaniczny ograniczający temperaturę instalacji do zadanej temperatury granicznej.

Instalacja grzewcza w środku zbiornika w rurkach PEX

Inną z możliwości jest zastosowanie długiej, zwiniętej rurki PEX, w której umieszczony jest kabel grzejny. Rurkę wprowadza się do wnętrza zbiornika, natomiast jej obydwa końce wyprowadza się przez dach. Zaletą rozwiązania jest to, że jeśli instalacja ulegnie po latach uszkodzeniu, do jej naprawy (wymiany) nie ma potrzeby ingerowania w konstrukcję zbiornika.

Jeśli wymiana przewodu nie będzie trwała zbyt długo (zazwyczaj jest to maksymalnie 1 godzina, a nie kilka dni), to nie ma potrzeby opróżniania zbiornika, a medium nie zdąży wystygnąć. To wyraźna zaleta w odróżnieniu do grzałki zamontowanej na stałe na dnie zbiornika. Do jej wymiany należy wówczas opróżnić zbiornik, zneutralizować, wejść do środka, odkręcić / zdemontować zniszczoną grzałkę i zamontować nową (czasami stosuje się też grzałki na lince chemoodpornej). W przypadku, gdy przewody ułożone są na ścianie zewnętrznej zbiornika, pod izolacją np. z wełny, do naprawy zbiornik należy „rozebrać” z ocieplenia, zdemontować kable i założyć nowe.

Warto podkreślić, że zastosowanie instalacji grzewczej w środku zbiornika w rurkach PEX jest możliwe głównie dla zbiorników magazynowych. Rozwiązanie nie dotyczy zbiorników procesowych, w których wnętrzu znajduje się np. mieszadło.

Systemy redundantne jako dobra praktyka

Dobrą praktyką zapewniającą ciągłość procesu jest wyposażenie zbiorników magazynowych w systemy redundantne (zdublowane). Dzięki temu zwiększone jest bezpieczeństwo układu ogrzewania. W sytuacji, gdy jeden z nich ulegnie awarii, drugi pracuje ograniczając przestoje produkcyjne. Dodatkowe zastosowanie systemu sterowania w razie usterki wywoła alarm w obrębie zbiornika oraz w miejscu, w którym przebywają osoby odpowiedzialne za kontrolę pracy układu.

Okresowe przeglądy izolacji termicznej zbiornika oraz instalacji ogrzewania rurociągów

Na koniec warto wspomnieć o przeglądach instalacji ogrzewania zbiornika w okresie jesiennym oraz wiosennym, które mogą obejmować swoim zakresem:

  • sprawdzenie poprawności połączeń,
  • sprawdzenie układu sterowania,
  • sprawdzenie stanu aparatury łączeniowej,
  • pomiar stanu izolacji dla obwodów,
  • sprawdzenie kamerą termowizyjną (wychwycenie słabych punktów izolacji np. wskutek wycieków),
  • pomiary prądów przewodów grzewczych,
  • drobne naprawy materiałowe (np. wymiana zacisku, listwy, dławika),
  • kontrolę stanu izolacji i ewentualne drobne naprawy.

Właściwe podejście do kwestii izolacji termicznej naziemnych zbiorników z tworzyw termoplastycznych pozwala zachować stabilność procesów produkcyjnych i bez wątpienia wpływa na bezpieczeństwo oraz żywotność układu. Warto zatem dokładnie przeanalizować proces i dobrać takie rozwiązania z zakresu izolacji, które będą ekonomiczne i pozwolą zapewnić odpowiednie parametry pracy zbiornika.

Źródło: AMARGO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię