Jaki wybrać system CAM do programowania frezarek oraz tokarek.

284

Aby w pełni wykorzystać potencjał posiadanych maszyn CNC, należy dokonać wyboru odpowiedniego systemu CAM. Dobrze dobrany i skonfigurowany system CAM pozwala programować frezarki, tokarki, centra obróbcze, wycinarki dzięki czemu możemy zmniejszyć koszty oraz zwiększyć wydajność produkcji.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania CAM? Czym się kierować, aby dobrać odpowiednie rozwiązanie? Jakie dodatkowe moduły należy wybrać? Sprawdźmy!

System CAM do programowania frezarek oraz tokarek

Aby rozpocząć analizę sprawdźmy czym jest CAM – to System (ang. Computer Aided Manufacturing) do komputerowego wspomagania wytwarzania.  Jego głównym zadaniem jest zintegrowanie systemów do projektowania i wytwarzania. Wykorzystując dokumentację płaską lub model 3D mamy możliwość wygenerowania ścieżek narzędzia dla danego modelu, wykonanie symulacji a następnie wygenerowanie zrozumiałego dla Naszej maszyny kodu NC (tokarka, frezarka, centrum tokarsko-frezarskie, wycinarka). Wiele systemów CAM posiada również łącze z maszyną CNC, dzięki czemu uzyskany G-kod możemy od razu wysłać do maszyn.

Zalety systemów CAM?

Stosowanie systemów CAM daje wiele korzyści takich jak:

  • Skrócenie czasu programowania, dzięki automatycznym operacjom i cyklom obróbkowym,
  • Skrócenie czasu obróbki, optymalizacja i wyeliminowanie zbędnych przejść narzędzia a także niepotrzebnych ich wymian,
  • Nowoczesne strategie obróbkowe, pozwalają na lepsze układanie ścieżek,
  • Symulacja, dostęp do symulacji ścieżki przed jej wysłaniem do maszyny pozwala wyeliminować kolizje,
  • Pełne wykorzystanie maszyny, zastosowanie odpowiednich systemów i strategii pozwala w 100% wykorzystać moce produkcyjne maszyn.

Co jest ważne dla Naszej maszyny ? Postprocesor – czyli, „translator” naszych wirtualnych ścieżek narzędzia uzyskanych w systemie CAM. Odpowiednio przygotowany, skonfigurowany pod indywidualne wymagania obrabiarki pozwoli wygenerować kod NC wolny od błędów, od razu gotowy do zaimplementowania do maszyny CNC.

Jak wybrać system CAM? Na czym się skupić?

Aby dobrze dobrać system CAM, z uwzględnieniem Naszych potrzeb jaki i przyszłego rozwoju należy zweryfikować kilka głównych aspektów:

Obsługa i przejrzystość interfejsu, szybkość znajdowania potrzebnych funkcji, dostęp do nich, zrozumienie ich zastosowania. To jak szybko wdrożymy się do nowego systemu i zrozumiemy jego działanie, pozwoli wykorzystać Nam w pełni wszystkie jego funkcje.

Postprocesory, odpowiednio przygotowany, skonfigurowany pod indywidualne wymagania maszyny. Pozwoli wygenerować kod NC wolny od błędów, od razu gotowy do zaimplementowania do maszyny CNC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię