Łożyska NSK zapewniają biogazowni roczne oszczędności w wysokości 19.200 €

696

Zastosowanie zaawansowanych łożysk kulkowych skośnych Molded-Oil w obrotowym przesiewaczu biogazowni zapewniło ponad dwukrotne wydłużenie okresu eksploatacji, co pozwoliło zaoszczędzić 19.200 € w ciągu roku. Łożyska Molded-Oil posiadają środek smarny osadzony w żywicy poliolefinowej – takie rozwiązanie zabezpiecza przed wnikaniem zanieczyszczeń ciekłych i stałych, umożliwiając wydłużenie bezobsługowego okresu działania łożyska.

W zakładzie przetwórstwa spożywczego nowo uruchomiona instalacja produkcji biogazu jest używana do fermentacji resztek materiałów spożywczych oraz do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z uzyskanego metanu. Instalacja opiera się na obrotowym przesiewaczu odfiltrowującym gruboziarniste i niefermentujące materiały, który doświadczał powtarzających się awarii, często przerywających proces produkcyjny – średnio co sześć tygodni musiały być wymieniane łożyska kulkowe skośne z uszczelkami stykowymi. Każdy wirnik ma dwa łożyska, a obrotowy przesiewacz posiada dwa wirniki.  Wymiana łożysk trwała każdorazowo ok. godziny.

Chcąc znaleźć rozwiązanie problemu, firma przetwórcza skonsultowała się z ekspertami NSK, którzy zbadali uszkodzone łożyska oraz warunki środowiska pracy. Ustalono, że przyczyną uszkodzeń było zanieczyszczenie bieżni łożysk. W oparciu o przeprowadzoną analizę firma NSK zarekomendowała wymianę istniejących łożysk na łożyska kulkowe skośne z technologią Molded-Oil.

Specjalny materiał bazowy w łożyskach Molded-Oil nie tylko zapobiega przed wnikaniem zanieczyszczeń, ale także powoli uwalnia olej smarny, dzięki czemu odpowiednie smarowanie jest zapewnione przez długi czas. Wykorzystanie uszczelek DDU utrudnia wnikanie zanieczyszczeń do łożysk, a jednocześnie okres eksploatacji zostaje wydłużony jeszcze bardziej, dzięki wykorzystaniu obudów ze stali nierdzewnej, które stanowią optymalny wybór w środowiskach silnie korozyjnych.

Znaczące rezultaty osiągnięte w biogazowni potwierdzają założenia NSK: w aplikacjach, gdzie środowisko pracy jest zanieczyszczone przez wilgoć i zapylenie, okres eksploatacji łożysk Molded-Oil w obudowach ze stali nierdzewnej jest ponad dwukrotnie dłuższy niż łożysk ze standardowym smarowaniem. Po dokonaniu zmian, instalacja biogazowni w zakładzie przetwórstwa warzyw funkcjonuje obecnie bez problemów – wymiany łożysk w ciągu roku stały się o wiele rzadsze, podobnie jak awarie i przestoje w pracy. W oparciu o te czynniki roczne oszczędności oszacowano na poziomie 19.200 €.

Źródło: NSK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię