Łożyska Silver-Lube® NSK odporne na procesy intensywnego zmywania występujące na linii przenośników do butelek

138

W operacjach, w których kontakt z cieczami procesowymi jest nieunikniony, niewłaściwie dobrane łożyska, przedwcześnie ulegające uszkodzeniom, mogą generować wysokie koszty związane z pracami konserwacyjnymi i nieplanowanymi przestojami produkcyjnymi. Z tego powodu coraz więcej zakładów produkujących żywność i napoje korzysta z zalet zespołów łożyskowych Silver-Lube® firmy NSK. Produkty Silver-Lube® zapewniają optymalną ochronę przed wnikaniem wody i detergentów stosowanych w procesach intensywnego mycia, jednocześnie oferując odporność na korozję.

Do klientów wykorzystujących produkty Silver-Lube® dołączył wiodący na rynku zakład przetwórstwa i rozlewu mleka. Firma zmagała się z powtarzającymi się uszkodzeniami łożysk na pięciu liniach przenośników, w których wymieniała łożyska mniej więcej co 16 tygodni. Ponieważ każda taka operacja trwała około godziny, zakład zwrócił się do ekspertów NSK w celu opracowania rozwiązania problemu.

W ramach Programu Wartości Dodanej AIP wyspecjalizowani inżynierowie NSK przeanalizowali uszkodzone łożyska, stwierdzając, że wnikanie wody podczas procesu mycia powodowało wewnętrzną korozję i przedwczesne uszkodzenia. Po przeprowadzeniu dalszego przeglądu zastosowania i warunków pracy zespół NSK zarekomendował wdrożenie sprawdzonych zespołów łożyskowych Silver-Lube .

Zakład rozpoczął testowanie łożysk Silver-Lube® ze smarem dopuszczonym do kontaktu z żywnością na jednym z przenośników do butelek, co przyniosło natychmiastową poprawę sytuacji i znaczne wydłużenie żywotności.

Zespoły Silver-Lube® posiadają trwałe i odporne na wysoką temperaturę uszczelki z gumy silikonowej, które chronią przed wnikaniem płynów i zapobiegają wypłukiwaniu smaru. Uzupełnieniem uszczelnienia jest odrzutnik ze stali nierdzewnej, uniemożliwiający przedostawanie się bakterii i pomagający uszczelnieniu wytrzymać uszkodzenia spowodowane uderzeniami. Łożyska Silver-Lube® zawierają również liczne elementy odporne na korozję, w tym wkładki z pierścieniami i kulkami z wysokiej jakości stali nierdzewnej, koszykiem, odrzutnikami i śrubami dociskowymi. Ponadto wkładka łożyskowa jest osadzona w wytrzymałej obudowie z termoplastycznego tworzywa PBT, wyposażonej w smarowniczkę ze stali nierdzewnej.