Miniaturowe prowadnice liniowe NSK zwiększają dynamikę pracy maszyn typu pick-and-place

1199

Ze względu na fakt, że maszyny wykorzystywane w przemyśle półprzewodnikowym pracują w cyklach pracy o długości jednej sekundy lub krótszych, jednostki typu pick-and-place muszą charakteryzować się bardzo dużą dynamiką. Przykładem jest jeden z producentów systemów do montażu układów scalonych, w przypadku którego firma NSK zaleciła zastosowanie kombinacji technologii śrub kulowych z miniaturowymi prowadnicami liniowymi w celu zastąpienia istniejącego napędu liniowego i znacznego zwiększenia dynamiki pracy.

Jeśli chodzi o sam proces, to jednostka typu pick-and-place zespołu montażowego chwyta chip półprzewodnikowy i wkłada go do opakowania. Podczas tej operacji 40-milimetrowy skok jest wykonywany z prędkością 2,5 m/s.

Stosowany do tej pory napęd liniowy wykonywał to zadanie na granicy swoich możliwości, co skłoniło producenta OEM do zwrócenia się do firmy NSK w celu znalezienia alternatywnego rozwiązania. Po kompleksowej ocenie sytuacji inżynierowie NSK zaproponowali zastosowanie śruby kulowej serii BSS w połączeniu z miniaturowymi prowadnicami liniowymi serii PU.

Miniaturowe prowadnice liniowe serii PU firmy NSK są przeznaczone do wymagających zastosowań, spotykanych w urządzeniach do produkcji półprzewodników czy w urządzeniach medycznych. Płynna recyrkulacja kulek umożliwia swobodny ruch, podczas gdy ulepszone uszczelnienie zapobiega przedostawaniu się pyłu z otoczenia. To sprawia, że miniaturowe prowadnice liniowe serii PU są odpowiednie do zastosowania w pomieszczeniach czystych (systemach clean room) przy użyciu właściwego smaru.

Kolejną zaletą serii PU jest ich niska waga: wózek jest o ok. 20% lżejszy w porównaniu do innych tego typu systemów dostępnych na rynku, co powoduje znaczną różnicę w bardzo dynamicznych aplikacjach. Jednostka napędowa systemu typu pick-and-place waży zaledwie 1 kg, podczas gdy jego prędkość robocza wynosi 2,5 m / s (przy przyspieszeniu 40 g). Ponadto oferuje 40-milimetrowy skok i maksymalną prędkość obrotową śruby kulowej na poziomie 5000 obr/min.

Dzięki tak wysokiej wydajności rozwiązanie firmy NSK zapewnia znacznie większą dynamikę niż zastąpiony napęd liniowy. Co istotne, producent systemów do montażu układów scalonych podkreśla, że jest w pełni zadowolony z niezawodności i trwałości miniaturowych prowadnic liniowych serii PU i śruby kulowej serii BSS.

Źródło: NSk