Minuty zamiast dni: Kompletne rozwiązanie firmy igus skraca czas montażu centrów obróbkowych

752

Dzięki gotowemu do montażu systemowi readychain firmy igus koszty przetwarzania mogą zostać obniżone, a błędy zredukowane.

W zautomatyzowanych centrach obróbczych tajwański producent narzędzi Hartford używa w pełni konfekcjonowanych systemów e-prowadników igus. Wyklucza to wiele etapów przetwarzania dla producenta, skracając czas montażu z kilku tygodni do zaledwie połowy dnia.

W bardzo niewielu branżach czasy przepustowości są tak ważne, jak w przemyśle obróbczym. Eliminowanie poszczególnych etapów pracy oznacza, że można osiągnąć znaczne oszczędności w kosztach przetwarzania. Inżynierowie z Hartford, największego producenta centrów obróbczych CNC na Tajwanie zdają sobie z tego sprawę. Producent ma 50 lat historii eksportowania ponad 46 000 maszyn do 65 różnych krajów. Od 2017 roku firma opracowuje sprzęt CNC z serii AERO – zrobotyzowane centra obróbcze do bardzo dużych komponentów potrzebnych na przykład w przemyśle lotniczym. W tej branży precyzja i niezawodność są kluczowymi czynnikami. Dlatego ważne było posiadanie niezawodnych urządzeń zasilających od szafy rozdzielczej po ruchome części, w tym wrzeciona i silniki. Jednocześnie wszystkie informacje dotyczące pozycji i dynamiki osi muszą być przekazywane z powrotem do układu sterowania bez żadnych przerw. W pierwszym modelu z tej serii, AERO626, dzieje się to przy szybkościach do 0,5 g i maksymalnej szybkości przesuwu do 60 m/min.

Niezawodne, kompletne rozwiązanie z jednego źródła

Dlatego inżynierowie Hartford zwrócili się do igus, specjalisty od motion plastics. igus jest jedynym dostawcą, który opracowuje e-prowadniki, które są konfigurowalne i z przewidywalną żywtonością online, a także specjalnie zaprojektowane, wysoce elastyczne przewody chainflex testowane przez dwa miliardy cykli rocznie w laboratorium testowym o powierzchni 2750 metrów kwadratowych. Jako kompletny system z jednego źródła, tak zwane „readychains” są konfekcjonowane zgodnie z wymaganiami klientów w 12 lokalizacjach na całym świecie, a następnie dostarczane jako gotowe do montażu produkty. Firma igus przedstawiła Hartford rozwiązanie dla zakładów z serii AERO. Zaletą jest to, że dzięki zastosowaniu e-prowadników firmy igus można znacznie zmniejszyć wymaganą przestrzeń montażową. Jednym z powodów jest to, że wszystkie przewody chainflex na maszynie mają odporny na olej płaszcz zewnętrzny PUR. Ponieważ dodatkowe węże ochronne są zbyteczne ze względu na tę cechę, zmniejsza się ilość miejsca potrzebnego na przewody, a tym samym rozmiar prowadników. Brak węży ochronnych zmniejsza koszty i ułatwia także konserwację. Dzięki ścisłej współpracy igus Taiwan i Hartford stworzono trójwymiarowy rysunek readychain z ramą montażową w celu symulacji procedury montażu. Korzyści widać od razu: Pierwszy e-prowadnik wyposażony we wszystkie przewody elektryczne został zamontowany na maszynie w ciągu godziny. Drugi prowadnik z wężami hydraulicznymi został zamontowany jeszcze szybciej, zabierając zaledwie 40 minut.

Etapy pracy zostały wyeliminowane, aby znacząco zwiększyć produktywność

Zwykle producenci obrabiarek starają się unikać zbyt wielu różnych czynności wykonywanych w systemie w tym samym czasie. Wiele pracy ręcznej wykonywanej przez różnych pracowników niekoniecznie zwiększa wydajność; wręcz przeciwnie, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia błędów. Używając igus readychain, wszystkie cztery e-prowadniki firmy igus można w pełni zamontować w ciągu połowy dnia. Wcześniej dwóm pracownikom zajmowało to półtorej tygodnia pracy na osi X systemu AERO i kolejny tydzień na zasilanie osi Y i Z. W ten sposób Hartford jest w stanie wyeliminować niektóre etapy pracy, obniżyć koszty przetwarzania, a jednocześnie znacznie poprawić wydajność.

Podpisy pod ilustracjami:

 

Rysunek PM5418-1

W zautomatyzowanych systemach obróbki Hartford, e-prowadniki firmy igus zapewniają bezpieczne i niezawodne zasilanie. (Źródło: igus Sp. z o.o.)

Rysunek PM5418-2

E-prowadniki firmy igus, w tym przewody i rama montażowa, są dostarczane do Hartford jako w pełni zmontowane readychains. Systemy zasilania są następnie montowane w ciągu połowy dnia zamiast kilku tygodni. (Źródło: igus Sp. z o.o.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię