Mniejsze zużycie energii, większa produktywność

907

W Polsce zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne wynosi 3,5 mln ton rocznie, a obroty tego sektora sięgają już 80 mld zł[1]. Branża stale się rozwija i coraz istotniejszym problemem staje się jej negatywny wpływ na środowisko. Dlatego tak duże znaczenie ma szukanie sposobów na obniżenie emisji CO2 i kosztów zużycia energii. Według ekspertów Shell Lubricants producenci wyrobów z tworzyw sztucznych mogą uzyskać do 4% oszczędności kosztów energii pobieranej przez wtryskarki dzięki zastosowaniu odpowiedniego oleju hydraulicznego.

„Producenci maszyn koncertują się na zwiększeniu wydajności i sprawności urządzeń wykorzystując narzędzia wpisane w strategię Przemysł 4.0. Pełna kontrola procesu to jednak nie wszytko. Celem wykorzystania technologii Przemysł 4.0 jest to, aby system nie rejestrował odchyleń i niesprawności. Okazuje się, że w tym łańcuchu nadal jedną z głównych ról odgrywa środek smarny, w tym przypadku olej hydrauliczny. Shell wprowadzając na rynek coraz bardziej zaawansowane produkty, obala mit dotyczący tego, że wszystkie olej hydrauliczne są takie same.Shell Tellus S2 MX to produkt o najwyższej trwałości i stabilności parametrów, a tym samym dający najwyższy poziom niezawodności podzespołów wtryskarek. Dzięki temu można uniknąć nieoczekiwanych przestojów i kosztów, a co za tym idzie ograniczyć całkowity koszt użytkowania (TCO). Innym produktem, który oferuje możliwość zwiększenia energooszczędności wtryskarek jest olej Tellus S4 ME. Shell pracuje nad kolejnymi środkami smarnymi dla branży produkcyjnej, w których zostanie wykorzystany olej bazowy powstały w procesie GTL (gas- to-liquids)” – powiedział Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell Polska.

5390 dolarów oszczędności

Niemieckie przedsiębiorstwo AGI Freden GmbH & Co. KG (AGI), zajmujące się produkcją m.in. formowanych wtryskowo plastikowych opakowań na płyty DVD, dążyło do obniżenia kosztów operacyjnych swojej wtryskarki i ograniczenia pobieranej przez nią energii. Firma zwróciła się do Shell Lubricants o poradę. Zespół techniczny Shell dokonał oceny układu smarowania maszyny i zasugerował użycie oleju hydraulicznego Shell Tellus S4 ME 46, który zapewnia systemom hydraulicznym zwiększoną sprawność energetyczną bez obniżenia poziomu ochrony maszyn.

Firma skorzysta także z usługi Shell LubeAnalyst – najnowocześniejszej metody monitorowania stanu środków smarnych stosowanych w maszynach, dzięki której można ocenić stan oleju lub smaru, określić potencjalne problemy i dokonać porównania wydajności urządzeń. Po przejściu na olej Shell Tellus S4 ME 46 firma odnotowała zmniejszenie zużycia energii przez wtryskarkę na poziomie ok. 4%. Dzięki wydłużeniu okresu między wymianami oleju, oszacowała, że uzyska oszczędności w zakresie zużycia oleju hydraulicznego i kosztów utrzymania w wysokości 12%, co przełoży się 5390 dolarów w skali roku[2].

Pierwszym krokiem do obniżenia całkowitych kosztów użytkowania w firmie produkcyjnej jest wybór właściwego oleju hydraulicznego. Produkt musi zapewniać prawidłowe funkcjonowanie układu, redukować zużycie energii i kosztów eksploatacji, zwiększać efektywność produkcji oraz wydłużyć czas bezawaryjnej pracy maszyn.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://shell.pl/wtryskarki

[1] https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/zarzadzania-procesami-i-strategiczne/articles/innowacje/raport-zamkniety-obieg-otwarte-mozliwosci.html

[2] Wskazane oszczędności są charakterystyczne dla dnia obliczeniowego i wymienionego zakładu. Obliczenia te mogą się różnić w zależności od lokalizacji i czasu i zależą, np. od zastosowania, warunków pracy, aktualnie stosowanych produktów, stanu sprzętu oraz praktyk konserwacyjnych.