Nowe śruby kulowe NSK w centrum uwagi na targach EMO 2023

165

Jakość i wydajność śrub kulowych NSK, od wielu dziesięcioleci doceniana na globalnym rynku, spełniają wymagania obrabiarek w zakresie szybkości i precyzji, zapewniając jednocześnie niski poziom szumu i minimalizując zużycie energii. Targi EMO Hannover 2023 (18-23 września) będą stanowić dla firmy NSK dobrą okazję do zaprezentowania swoich najnowszych osiągnięć w tym ważnym obszarze technologicznym. Warto zauważyć, że na stoisku firmy o powierzchni 120 m2 (stoisko C42, hala 7) będzie eksponowanych kilka śrub kulowych debiutujących na wystawie w Europie.

Prezentowana będzie m.in nowa generacja śrub kulowych NSK dla obrabiarek o wysokiej precyzji. Dzięki redukcji błędów ruchu i wyeliminowaniu skoku tarcia w drugim kwadrancie, śruby kulowe nowej generacji NSK zwiększają produktywność, oferując wykończenie powierzchni wyższej jakości osiągane poprzez ograniczenie lub wyeliminowanie konieczności dodatkowych operacji polerowania/dogniatania w obróbce form i matryc oraz w innych zaawansowanych zastosowaniach o wysokiej dokładności. Dodatkowo ograniczenie momentu obrotowego napędu umożliwia znaczną oszczędność energii.

Nowa generacja śrub kulowych NSK zapewnia praktycznie eliminację błędów w drugim kwadrancie, co z kolei wyklucza potrzebę kompensacji poprzez regulację parametrów. Zmniejszenie fluktuacji tarcia nawet o 20% przyczynia się również do ograniczenia wysokości pierwszego piku.

Nowe śruby kulowe NSK

Kolejnym nowym rozwiązaniem NSK prezentowanym na stoisku będą niskotemperaturowe śruby kulowe. Te innowacyjne produkty charakteryzują się niższymi o 45% stratami spowodowanymi tarciem/generowaniem ciepła w porównaniu do standardowych systemów przy tej samej sztywności, co pomaga użytkownikom zachować dokładność pozycjonowania. Nowe niskotemperaturowe śruby kulowe przyczyniają się również do zmniejszenia zużycia energii poprzez ograniczenie lub wyeliminowanie konieczności chłodzenia. Dodatkową korzyścią jest fakt, że przy tej samej sztywności produkt ten oferuje o około 65% niższy dynamiczny moment napięcia wstępnego niż produkty standardowe.

Inną nowość firmy na targach będzie stanowić śruba kulowa HTF o bardzo długiej żywotności przeznaczona do użytku w napędach przenoszących duże obciążenia. Ta innowacyjna seria produktów zapewnia nawet dwukrotnie dłuższą żywotność w porównaniu ze standardowymi śrubami kulowymi, głównie dzięki optymalizacji rozkładu obciążenia w różnych obszarach obwodu kuli. Nowa seria produktów ogranicza zużycie zasobów dzięki bardzo długiemu okresowi eksploatacji i zmniejszeniu rozmiarów maszyn, stanowiąc idealny wybór dla coraz bardziej popularnych, w pełni elektrycznych wariantów takich maszyn jak wtryskarki i serwoprasy.

Na targach EMO NSK przedstawi rozszerzenie swojej rodziny produktów HTF o bardzo długiej żywotności w postaci serii S-HTF, która wykorzystuje zastrzeżoną przez firmę technologię Tough Steel, opracowaną pod kątem zastosowań narażonych na ciężkie obciążenia i wysoki poziom zanieczyszczeń. Oferując około 2,2 razy większą trwałość zmęczeniową i do 1,8 razy większą obciążalność niż rozwiązania standardowe, seria ta jest pierwszym na świecie zastosowaniem śrub kulowych wykorzystujących technologię Tough Steel.