Nowy typ łożysk walcowych przeznaczonych do użytkowania w instalacjach ciągłego odlewania

696

Firma NSK wprowadziła na rynek kompletną serię łożysk walcowych przeznaczonych dla bardzo wymagających aplikacji w przemyśle stalowym.

Łożyska z serii NUB zaprojektowano pod kątem szczególnej efektywności w użytkowaniu po stronie swobodnej (nie napędowej) rolek prowadzących pasmo stali, np. w sekcjach prostujących instalacji ciągłego odlewania.

– Niskie tarcie i doskonała samonastawność pomagają w maksymalizacji okresu użytkowania łożysk walcowych z serii NUB dla przemysłu stalowego.

Zlokalizowana bezpośrednio po sekcji gnącej, sekcja prostująca instalacji ciągłego odlewania ułatwia przesuwanie do samotoku nowo odlanych wlewków płaskich, gdzie są chłodzone przed dodatkowymi procesami obróbki. Podstawową zasadą maszyny do odlewania ciągłego jest stałe bycie w ruchu tak, aby utrzymać wydajność, produktywność i opłacalność na jak najwyższym poziomie. Z tego powodu łożyska odgrywają kluczową rolę dla procesu technologicznego, umożliwiając przenośnikowi ciągłe przesuwanie pasma stali.

W przeważającej liczbie podobnych aplikacji spotykanych w przemyśle stalowym występują trudne i wymagające warunki środowiska pracy. Przykładowo, łożyska nie tylko są poddawane zwiększonym obciążeniom mechanicznym, ale muszą być także w stanie wytrzymać chłodzenie wodą (również w formie mgły).  Dodatkowo bardzo niskie prędkości (mniej niż 10 obr/min) napędów samotoku mogą być problematyczne dla standardowych łożysk baryłkowych, ponieważ ich konstrukcja wymusza bardzo surowe wymagania w zakresie smarowania. W takim przypadku można się spodziewać zwiększonego zużycia elementów tocznych, gdy prędkości spadną poniżej pewnego progu.

Pomimo tych wyzwań zakłady metalurgiczne wymagają długiego okresu eksploatacji łożysk bez nieoczekiwanych przestojów oraz minimalnych kosztów konserwacji. Mając na uwadze powyższe uwarunkowania firma NSK rozpoczęła opracowywanie bezkoszykowych łożysk walcowych z serii NUB.

Aby zmaksymalizować okres eksploatacji łożyska te zapewniają niskie tarcie i doskonałą samonastawność. Co więcej, możliwe jest skompensowanie wpływu rozszerzalności cieplnej rolek prowadzących pasmo – niewspółosiowość o wartości do12 minut kątowych nie wpływa na sprawne działanie czy okres eksploatacji łożysk serii NUB.

W przeciwieństwie do standardowych łożysk baryłkowych, w łożyskach NUB występuje wyłącznie tarcie toczne dzięki dominującemu na bieżni stykowi liniowemu. Z tego powodu tarcie jest niższe, a zużycie ograniczone. Przystępna instalacja jest kolejną zaletą łożysk – do mocowania pierścienia wewnętrznego wykorzystywany jest prosty pierścień osadczy sprężynujący. W porównaniu do poprzednich produktów, seria NUB charakteryzuje się nawet trzykrotnie dłuższym okresem użytkowania, również w przypadku ciężkich warunków środowiska pracy występujących w rolkach prowadzących pasmo w instalacjach odlewania ciągłego. Dzięki temu nowe łożyska pomagają w realizacji ekonomicznego, ciągłego i wysoko produktywnego procesu wytwarzania stali.

W przypadku nowej serii łożysk wielkość średnicy wewnętrznej jest wykorzystywana jako początek oznaczenia NSK. Przykładowo, łożysko NUB o średnicy 130 mm będzie identyfikowane przez oznaczenie NSK jako 130NUB40V.

Źródło: NSK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię