NSK kontra uszkodzenia łożysk wrzecion obrabiarek

835

Firma NSK usunęła problem z powtarzającymi się uszkodzeniami łożysk wrzecion w czterech centrach obróbkowych CNC należących do wiodącego dostawcy podzespołów dla przemysłu samochodowego.

Po zidentyfikowaniu głównej przyczyny, z powodu której łożyska wrzecion uszkadzały się regularnie co dwa tygodnie, zakład uzyskuje oszczędności w wysokości 32 880 € w ciągu roku. Superprecyzyjne łożyska kulkowe skośne oferują długą żywotność, wysoką precyzję i i cichą pracę, co sprawia, że stanowią optymalny wybór dla wrzecion stosowanych w szybkich obrabiarkach.

W celu zbadania przyczyn powtarzających się uszkodzeń firma NSK została poproszona o przeprowadzenie przeglądu całego procesu konserwacji łożysk i zastosowania. Ekspert NSK zapoznał się z metodami montażu stosowanymi przez dział utrzymania ruchu i odkrył, że głównym problemem była niewłaściwa obsługa superprecyzyjnych łożysk kulkowych skośnych.

Właściwa instalacja łożysk ma kluczowe znaczenie dla optymalnego działania i bieżącej konserwacji maszyn przemysłowych. W tym zakresie odpowiednie szkolenie i użycie właściwych narzędzi ma szczególne znaczenie. Mając to na uwadze, NSK przeprowadziła wszechstronny program szkoleniowy dla zakładowego zespołu ds. utrzymania ruchu, który obejmował techniki montażu i demontażu łożysk oraz porady dotyczące uzupełniania środka smarnego. Po zakończeniu szkolenia nie zgłaszano już żadnych nowych usterek, a jednocześnie żywotność łożysk wydłużyła się z dwóch tygodni do sześciu miesięcy, co z kolei przełożyło się na znaczące oszczędności.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze uszkodzenia łożysk występujące co dwa tygodnie (w czterech maszynach), jak również koszt wymiany łożysk i przestojów obrabiarek, zakład uzyskał roczne oszczędności w wysokości 32.880 €, stosując się do wyników przeglądu i zaleceń NSK oraz dokonując zaledwie dwóch wymian łożysk w ciągu roku.

Superprecyzyjne łożyska kulkowe skośne oferują długą żywotność dzięki zastosowaniu wyjątkowo czystego i zaawansowanego materiału opatentowanego przez firmę NSK. Co więcej, cichobieżna charakterystyka łożysk sprawia, że idealnie nadają się one do cichych, pracujących z dużą prędkością wrzecion stosowanych w wielu współczesnych obrabiarkach. W przypadku łożysk superprecyzyjnych dostępny jest również duży wybór koszyków oraz opcji uszczelnień.

Źródło: NSK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię