Ostateczne wyniki z laboratorium testowego: łożyska kulkowe z tworzywa sztucznego wygrywają z metalowymi łożyskami w teście słonej wody

902

Zwycięzcą testu jestxiros, który jest do 60% lżejszy i o 40%  bardziej ekonomiczny niż wersja metalowa. W Kolonii, firma igus prowadzi największe na świecie laboratorium testowe badające tworzywa sztuczne w ruchomychaplikacjach. Co roku przeprowadzanych jest ponad 12.000 testów trybologicznych przez tych specjalistów od motion plastics. Obejmują one testy, które badają zastosowanie szerokiej gamy materiałów w najróżniejszych środowiskach w rzeczywistym teście.

Tym razem testowane były,  łożyska kulkowe z kołnierzem xiros i łożyska metalowe w słonej wodzie. Zastosowanie bezsmarowych i bezobsługowych trybopolimerów, spowodowało, że łożysko xiros było całkowicie bezkonkurencyjne podczas eksperymentu.

 Inżynierowie laboratorium testowego igus, napełnili zbiornik morską wodą i podgrzali ją do temperatury +80°C. Następnie wprowadzono do niej dwa łożyska : klasyczne łożysko kołnierzowe z dwoma otworami montażowymi wykonane z metalu i łożysko kołnierzowe xiros. To drugie, zostało wykonane z materiału xirodur B180, wysokowydajnego tworzywa sztucznego, które zostało zoptymalizowane przez igus przez lata pod względem zużycia i odporności na media. Oba łożyska nie zostały całkowicie zakryte podczas testu, lecz wystawiane na działanie powietrza w celu wywołania efektu korozji.

Łożysko metalowe zaczyna korodować po kilku godzinach

Końcowy wynik nie podlega dyskusji. Już po kilku godzinach metalowe łożysko zaczęło korodować. Pod koniec testu widoczne były znaczące ślady rdzy na wszystkich częściach łożyska. W przeciwieństwie do łożyska z tworzywa sztucznego. Łożysko kulkowe xirosbyło nienaruszone nawet po 120 godzinach w agresywnej słonej wodzie i wysokich temperaturach. Nie ma zmiany koloru,  ani śladu rdzy.

Na pierwszy rzut oka, widać wyraźną przewagę, szczególnie w zastosowaniach w pomieszczeniach typu cleanroom, przy produkcji żywności i technologii medycznej, gdzie rdza stwarza zagrożenie dla higieny. Łożyska kulkowe xiros składają się zazwyczaj z czterech elementów: pierścieni wewnętrznych i zewnętrznych, koszyczków wykonanych z tworzywa sztucznego oraz kulek wykonanych ze stali nierdzewnej lub szkła. W przeciwieństwie do metalowych łożysk, odporne na zużycie bezobsługowe łożyska polimerowe umożliwiają bardzo płynną i higieniczną pracę, bez użycia ani jednej kropli substancji smarującej. Ich długą żywotność można łatwo obliczyć online.

Ponadto, łożyska z tworzywa sztucznego nie przewodzą prądu, są odporne na temperaturę w zakresie od -40 do +80 stopni Celsjusza, niemagnetyczne i o 60% lżejsze oraz do 40% bardziej ekonomiczne niż porównywane łożyska metalowe. Są odpornena średnie obciążenia, a ze względu na swoją niezawodność są wybieraneprzez klientów na całym świecie od wielu lat, na przykład do stosowania w przenośnikach taśmowych, etykietowaniu, urządzeniach do przenoszenia i pakowania, a także w maszynach napełniających.

Źródło: Igus