Pięć niewielkich zmian prowadzących do poprawy efektywności zakładu

244

Koszt energii zużywanej przez silnik elektryczny w ciągu dziesięciu lat jest co najmniej 30-krotnie wyższy od pierwotnej ceny zakupu silnika. Biorąc pod uwagę, że zużycie energii odpowiada za przeważającą większość kosztów całego okresu eksploatacji, Marek Łukaszczyk z firmy WEG zajmującej się produkcją silników i napędów omawia pięć sposobów poprawy sprawności energetycznej silników. Dużym plusem jest to, że w zakładzie nie trzeba wprowadzać ogromnych zmian, aby uzyskać pożądane oszczędności. Wiele z tych zmian można wdrożyć przy zachowaniu dotychczasowej przestrzeni i wyposażenia.

Prosta modernizacja silników

Wiele silników elektrycznych będących w użyciu to urządzenia o niskiej sprawności lub też o parametrach dobranych nieodpowiednio do zastosowania. Obie kwestie prowadzą do tego, że silnik pracuje intensywniej, niż powinien, zużywając więcej energii. Podobnie też starsze silniki mogły być już kilka razy poddane przezwajaniu podczas konserwacji, co obniżyło ich sprawność. Szacuje się, że wydajność silnika spada o 1-2% po każdej operacji przezwajania.

Z uwagi na to, że zużycie energii stanowi 96% całkowitego kosztu cyklu życia silnika, większy wydatek na silnik o wysokiej sprawności przełoży się na zwrot z inwestycji w całym okresie jego eksploatacji.

Jeśli jednak silnik nadal działa, i to od lat, czy warto go wymieniać na lepszy? Przy współpracy z odpowiednim dostawcą silników proces modernizacji nie musi powodować żadnych zakłóceń. Ustalony harmonogram pozwala na wymianę silników szybko i przy minimalnych przestojach. Wybór standardowych w branży rozmiarów pomaga usprawnić ten proces, gdyż układ fabryki nie wymaga wówczas modyfikacji.

Naturalnie, jeśli w zakładzie eksploatowane są setki silników, nie można wymienić ich wszystkich jednocześnie. W pierwszym rzędzie należy zająć się silnikami poddanymi wcześniej przezwajaniu i zaplanować harmonogram wymiany silników na dwa do trzech lat, aby uniknąć dużych przestojów.

Czujniki pracy silnika

W celu zapewnienia optymalnej pracy silników kierownicy zakładów mogą wyposażyć posiadane silniki w czujniki. Dzięki monitorowaniu w czasie rzeczywistym ważnych parametrów, np. drgań i temperatury, wbudowane funkcje analizy danych dla potrzeb konserwacji predykcyjnej pozwolą na wykrywanie problemów przed wystąpieniem awarii.

Aplikacje oparte na czujnikach, takie jak WEG Motor Scan, gromadzą dane dotyczące silników i wysyłają je do smartfonów czy tabletów. Na przykład w pewnym zakładzie produkcyjnym w Brazylii wdrożono takie rozwiązanie w silnikach napędzających cztery identyczne cyrkulatory powietrza. Kiedy zespół serwisowy otrzymał ostrzeżenie, że w jednym z silników przekroczony został dopuszczalny poziom drgań, wzmożona czujność pozwoliła rozwiązać problem. Bez tego sygnału konieczne mogło być nieplanowane zatrzymanie fabryki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię