Poprawione chłodzenie i lepsza opłacalność dzięki śrubom kulowym NSK

623

Rozwiązywanie realnych problemów w branży obrabiarek jest jednym z głównych celów oferty NSK przeznaczonej dla tego szybko rozwijającego się rynku. Na wystawie EMO 2017 w Hanowerze spółka prezentowała śruby kulowe z chłodzonymi nakrętkami, które są szczególnie przydatne w zastosowaniach szybkobieżnych napędów liniowych, ponieważ rozpraszają powstające w nieunikniony sposób ciepło. W rezultacie śruby kulowe oferują poprawioną wydajność chłodzenia i lepszą opłacalność w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, takich jak wrzeciona z wydrążonym wałem.

Szybkobieżne śruby kulowe NSK z chłodzonymi nakrętkami stanowią istotny element powodzenia procesów obróbki, w których wymagana jest wysoka precyzja wymiarowa oraz minimalne zmiany wymiarów związane z wahaniami temperatury. Konstrukcja śrub spełnia stale wzrastające wymogi firm produkcyjnych w zakresie precyzji, w szczególności dla takich obrabianych komponentów jak części silników lotniczych czy formy do produkcji telefonów komórkowych z ekstremalnie cienkimi ściankami.
Utrzymanie stałej temperatury w maszynach jest jednym z warunków wstępnych dla zachowania precyzji, ponieważ skoki temperatury mogą prowadzić do wystąpienia zjawiska rozszerzalności temperaturowej i skutkować zmianami wymiarów obrobionego produktu lub innymi formami utraty zamierzonej jakości.
Podczas opracowywania nowych śrub kulowych należało sprostać wielu wyzwaniom. Przykładowo firma NSK z powodzeniem rozwiązała problem kurczenia się materiału na skutek chłodzenia, co wpływało negatywnie na napięcie wstępne nakrętki. Po realizacji kompleksowego programu testów, firma NSK opracowała system chłodzenia, który był kompatybilny z poziomami napięcia wstępnego, dzięki czemu nie były już one zaburzane. Konstrukcja ta jest szczególnie efektywna w zastosowaniach szybkobieżnych z krótkimi skokami, takich jak maszyny używane do produkcji części samochodowych oraz maszyny do formowania wtryskowego, gdzie ścisłe wymogi precyzji wymiarowej muszą iść w parze z bardzo dynamicznymi cyklami pracy.
W wielu przypadkach śruby kulowe z chłodzonymi nakrętkami mogą być instalowane jako zamienniki jeden do jednego dla istniejących już wersji z chłodzonymi wrzecionami. Oprócz zalet technicznych, śruby kulowe zapewniają także korzyści ekonomiczne: ich produkcja kosztuje mniej, ponieważ znacznie łatwiej wywiercić otwór w nakrętce niż wyprodukować wrzeciono z wydrążonym wałem.
Chłodzone nakrętki mogą być dostarczone dla średnic wałów 40, 45, 50 i 63 mm. W zależności od wału wrzeciona dostępne są warianty ze skokiem 16, 20, 25 i 30 mm.

Źródło: www.nskeurope.pl