Precyzja i umiejętności zespołu NSK usprawniają wymianę wielkogabarytowego łożyska konwertera

706

Wymiana wielkogabarytowych łożysk tocznych wykorzystywanych w instalacjach produkcji stali stanowi poważne wyzwanie dla zespołu techników, narzędzi i stosowanej strategii. Jednak nie jest to zadanie niewykonalne, jak ostatnio wykazała to firma NSK podczas remontu konwertera w dużej skandynawskiej stalowni. Firma NSK wraz z autoryzowanym dystrybutorem Nomo zapewnili wsparcie fińskiemu producentowi przekładni podczas wymiany sześciu stożkowych łożysk o średnicy wewnętrznej 1800 mm.

Firma SSAB (mająca siedziby w USA i Skandynawii) to wiodący europejski producent stali. Jest znana przede wszystkim ze swoich wysoko wytrzymałych gatunków stali, które są chętnie wykorzystywane w wymagających zastosowaniach, takich jak sekcje karoserii samochodowych narażone na zgniecenia czy ciężkie maszyny budowlane. Oddział SSAB Europe produkuje wysokiej jakości taśmy, blachy oraz rury stalowe.

Cały łańcuch procesowy, od wsadu do wielkiego pieca do operacji wykończeniowych, jest realizowany przez cztery skandynawskie zakłady produkcyjne SSAB Europe. W ramach ostatnich prac konserwacyjnych zaplanowano remont i wyposażenie w nowe łożyska trzech przekładni konwerterów w firmowym zakładzie Raahe w pobliżu Oulu (Finlandia). Należyte wykonanie prac zostało zlecone producentowi przekładni przemysłowych, firmie David Brown Santasalo. Pierwszy etap obejmował usunięcie przekładni z konwerterów i ich demontaż w zakładzie w Jyväskylä znajdującym się około 300 km na południe od Oulu.

Specjaliści branżowi NSK zbadali łożyska i sprawdzili dane operacyjne. Wyprodukowane w Rosji przekładnie konwerterów były ciężkie i relatywnie stare, a dodatkowym wyzwaniem było uwzględnienie rosyjskich norm dla przekładni. Po pełnej i szczegółowej ocenie zastosowania oraz wymagań, firma NSK przystąpiła do opracowania łożysk o wyższych wartościach obciążalności statycznej i wymiarach dopasowanych do specyfiki zastosowania klienta, które miały zastąpić istniejące łożyska stożkowe. Ostatecznie zostało wyprodukowanych sześć łożysk o średnicy wewnętrznej 1800 mm, każde o wadze 2250 kg. Przed wysyłką specjaliści NSK opracowali strategię jednoczesnego montażu pierścienia zewnętrznego i wewnętrznego łożyska na kole zębatym przekładni konwertera przy wykorzystaniu specjalnie opracowanego narzędzia.

Łożyska zostały następnie przetransportowane do zakładu w Jyväskylä, gdzie firma NSK nadzorowała ich instalację, wykorzystując specjalnie skonstruowane narzędzie, co pozwoliło na dokładne dopasowanie luzu łożyska.  NSK opracowała formułę pozwalającą określić szerokość podkładek regulacyjnych koniecznych dla zapewnienia luzu osiowego łożyska po montażu. Wymagało to wzięcia pod uwagę wymiarów, takich jak szerokość montowanego łożyska po stronie ustalającej, szerokość montowanego łożyska po stronie swobodnej, szerokość pierścienia wewnętrznego łożyska po stronie ustalającej, średnica obudowy oraz odległość obrzeża pierścienia wewnętrznego od wału.  Wszystkie wymiary zgodnie z arkuszem kontrolnym NSK zostały określone przez David Brown Santasalo przy użyciu współrzędnościowej maszyny pomiarowej.

Po sprawdzeniu wartości pomiarowych i obliczeń NSK zarekomendowało luz osiowy łożyska w przedziale od 1800 do 2100 μm.  Zarówno montaż łożyska, jak i ustalenie luzu osiowego przy pomocy podkładek miały miejsce w pozycji pionowej.  Niemiej jednak luz został ponownie dopasowany w pozycji poziomej ze względu na małą sztywność obudowy dzielonej, jak i ogólną dużą wagę urządzenia. Sama górna część obudowy przekładni waży 11,7 tony, a koło zębate z zamontowanymi dwoma pierścieniami łożyskowymi 11,9 tony. Po instalacji technicy NSK sprawdzili rezultat pod kątem wymaganych tolerancji. NSK poprosiła również firmę SSAB, aby odwiedziła zakład David Brown Santasalo w celu obserwacji procesu montażu.

Ze względu na bardzo duży moment obrotowy charakterystyczny dla zastosowania, nowe łożyska mogły przejść testy tylko po zainstalowaniu w zakładzie stalowniczym. Niemniej jednak wyremontowane przekładnie konwerterów z nowymi łożyskami stożkowymi działają zadowalająco przy obciążeniach promieniowych sięgających 150 kN.

W trakcie trwania projektu Porin Laakeri Oy Oulu, stanowiąca część Nomo Group, zapewniła istotne usługi wsparcia, które pomogły w osiągnięciu pozytywnego wyniku dla klienta i użytkownika końcowego. Dzięki doskonałej współpracy pomiędzy SSAB, David Brown Santasalo, Porin Laakeri oraz NSK zakład SSAB Raahe Works jest obecnie wyposażony w najnowocześniejsze konwertery, które stały się ekonomiczniejsze.

Projekt zademonstrował również wysokie kompetencje NSK w branży stalowej, która jest jednym z głównych sektorów docelowych firmy. Dostępne łożyska toczne NSK usprawniają wszystkie etapy procesu wytwarzania stali – od przygotowania surowców, poprzez operacje wytopu, aż od gotowego walcowanego produktu końcowego. Zastosowania produktów obejmują konwertery, instalacje walcowania na zimno i gorąco, łoża rolkowe oraz walcarki wielowalcowe. Łożyska do zastosowań stalowniczych zostały wykonane z materiałów specjalnie opracowanych przez NSK pod kątem wytrzymałości na wysokie obciążenia operacyjne i dostosowania do ciężkich warunków środowiska produkcyjnego.

Źródło NSK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię