Producent maszyn do formowania wtryskowego wybiera prowadnice liniowe z serii NH firmy NSK

850

Wiodący producent maszyn do formowania wtryskowego z wydmuchiwaniem wymienił ostatnio używane przez siebie prowadnice liniowe na odpowiadające im produkty z serii NH firmy NSK. Nastąpiło to po tym, jak producent OEM zaczął otrzymywać od klientów skargi na krótką żywotność prowadnic liniowych, które były wykorzystywane do przesuwania płyt formujących.

Maszyny do formowania wtryskowego z wydmuchiwaniem, które są stosowane do produkcji obiektów pustych w środku, takich jak butelki plastikowe, wykorzystują prowadnice liniowe funkcjonujące w bardzo wymagających warunkach pracy. Z tego powodu może dojść do skrócenia ich okresu eksploatacji, jeśli nie wybrano optymalnych produktów – w takiej właśnie sytuacji znalazł się ten konkretny producent. Zaczął także otrzymywać skargi od klientów niezadowolonych z powodu prowadnic liniowych wykazujących widoczne objawy zużycia już po 12 miesiącach. Ponieważ maszyny do formowania z wydmuchiwaniem działają w szybkich cyklach pracy i przy wysokich siłach zacisku, jakiekolwiek zużycie kluczowych komponentów, takich jak prowadnice liniowe, może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla procesu produkcyjnego.

W celu zbadania sytuacji producent maszyn zwrócił się do swojego dostawcy prowadnic liniowych, ale uzyskał tylko informacje, że nadmierne zużycie jest spowodowane błędami osiowania. Innymi słowy dostawca przekonywał, że producent OEM popełnił błędy podczas montażu prowadnic liniowych we wtryskarkach.

Niezadowolony z odpowiedzi producent zwrócił się do NSK, oczekując, że firma przeprowadzi pełną ocenę i analizę przyczyn powstawania usterek. Po zakończeniu badania firma NSK odkryła, iż faktycznie występowały drobne błędy w osiowaniu, ale nie mogły one być główną przyczyną uszkodzeń prowadnic. Jednocześnie technicy NSK ustalili, że wartości obciążeń podane przez dostawcę prowadnic liniowych zostały obliczone przy użyciu metody dającej całkiem inne wyniki od tych obliczanych zgodnie z przemysłowym standardem ISO.

Zarekomendowano wymianę istniejących prowadnic na ich odpowiedniki z serii NH firmy NSK, które oferują wyższą obciążalność i bardzo długi okres eksploatacji, dzięki zoptymalizowanej konstrukcji – zwłaszcza w przypadku naprężeń dynamicznych, przeciążeń i obciążeń uderzeniowych oraz udarowych. Tego typu obciążeń najczęściej nie można uniknąć w systemach formowania wydmuchowego, dlatego prowadnice liniowe muszą być odpowiednio zaprojektowane.

W przypadku serii NH odpowiednie wartości współczynników obciążeń są obliczane w oparciu o standardy ISO, co nie zawsze ma miejsce w przypadku prowadnic liniowych. Bardzo często wartości są obliczane na podstawie testów, które nie zostały przeprowadzone zgodnie z warunkami ISO. Wartości takie mogą wydawać się lepiej dobrane, ale dla firmy NSK tylko porównanie w oparciu o standardy ISO stanowi metodę właściwą i jedyną, którą użytkownicy mogą powtórzyć.

Rosnąca liczba renomowanych producentów maszyn do formowania wtryskowego z wydmuchiwaniem, jak również konstruktorów obrabiarek i systemów przenoszenia do produkcji półprzewodników, czerpie korzyści z użytkowania prowadnic liniowych z serii NH. W przypadku producenta maszyn do formowania z wydmuchiwaniem zastosowanie prowadnic NH przełożyło się na znaczące zmniejszenie podatności na zużycie jednostek zaciskowych. W rezultacie producent OEM wyposażył obecnie cały swój park maszynowy w prowadnice liniowe serii NH firmy NSK.

Źródło: NSk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię