Przewodnik po technologii prowadnic liniowych

155

Prowadnice rolkowe (wałeczkowe)

Element toczny ustalający (taki jak łańcuch rolkowy) utrzymuje kontrolę nad elementem tocznym i zapewnia, że prowadnica pracuje tak cicho, jak to możliwe. Konstrukcja prowadnic rolkowych obejmuje profilowane szyny prowadzące i liniowe łożyska kulkowe.

Systemy prowadnic rolkowych firmy norelem składają się z szyn prowadzących o długości do 4080 mm oraz kompaktowej i wytrzymałej konstrukcji o wymiarach 20 mm, 30 mm i 45 mm. W zależności od wielkości i wymiarów systemy prowadnic wałeczkowych mogą pracować z obciążeniami statycznymi do 5500 N i obciążeniami dynamicznymi do 12 280 N.

Połączenie stałej i ruchomej szyny ułożyskowanej zapobiega irytującemu przechylaniu i niepożądanemu zużyciu systemów prowadnic rolkowych. Gwarantuje to precyzyjne działanie, a trwale nasmarowane łożysko toczne zapewnia bezobsługową pracę.

Innym typem prowadnic rolkowych są wersje posiadające recyrkulacyjne elementy toczne. Elementy toczne krążą w obrębie bloku liniowego i poruszają się razem z nim, a nie oddzielnie, jak gąsienice czołgu.

Jak wybrać właściwą prowadnicę?

Zasadniczo wysoka jakość prowadnicy zależy od jej kształtu, dokładności pozycjonowania i braku tarcia. Oznacza to, że przy określaniu i wymiarowaniu systemu prowadnic liniowych można zastosować logiczne podejście.

Po dokładnym określeniu najważniejszych parametrów wymaganych dla danej aplikacji można określić z wysokim prawdopodobieństwem czy najlepszym systemem będzie prowadnica ślizgowa, czy rolkowa.

Na podstawie tej decyzji można następnie zawęzić wybór w oparciu o określone zmienne, takie jak prędkość, obciążenie, rodzaj materiału, wymogi konserwacyjne i inne

Wybór systemów liniowych norelem

Firma norelem z dużym zaangażowaniem i doświadczeniem pomaga klientom w wyborze odpowiedniego systemu prowadnic liniowych. Prowadnice liniowe firmy są używane w tak różnych branżach, jak produkcja półprzewodników, robotyka, pakowanie i technologia medyczna – chociaż, co zrozumiałe, głównym obszarem zastosowania jest automatyzacja fabryk.

W razie potrzeby firma chętnie doradza klientom w zakresie właściwej specyfikacji pozycjonowania, manipulowania, podnoszenia lub obracania elementów produkcyjnych. Oznacza to, że systemy prowadnic liniowych norelem można montować zgodnie z konkretnym zastosowaniem klienta.

W skrócie prowadnica liniowa to proste urządzenie, które dobrze wykonuje proste zadanie. Następnym razem, słysząc narzekania, że coś jest zbyt liniowe, wystarczy wskazać prowadnicę liniową i przypomnieć, że czasami prostota jest dokładnie tym, czego potrzeba

Źródło: NORELEM