Roboty mobilne staną się branżą nr 1 dla planetarnych przekładni precyzyjnych do 2026 roku

375

Przewiduje się, że rynek planetarnych przekładni precyzyjnych będzie się znacząco rozwijał, napędzany przez wysoki poziom popytu w segmencie robotów mobilnych. Segment robotów mobilnych szybko rośnie i według naszej analizy rynku precyzyjnych przekładni planetarnych do 2026 roku ma stać się wiodącą branżą pod względem sprzedaży.

Przekładnie precyzyjne są zaprojektowane tak, aby miały niski lub zerowy luz, co oznacza, że luz pomiędzy zazębiającymi się zębami jest znacznie mniejszy niż w standardowych przekładniach. Są one przeznaczone do mocowania do serwomotorów i stosowane wszędzie tam, gdzie potrzebny jest szybki, precyzyjny ruch. Dlatego też rynki przekładni precyzyjnych i systemów sterowania ruchem są ze sobą ściśle powiązane.

Co napędza rozwój produktów przekładni precyzyjnych?

W ciągu ostatnich kilku lat przekładnie precyzyjne i motoreduktory odnotowały znaczny wzrost. Szacujemy, że rynek produktów przekładni precyzyjnych wzrósł o 17% w latach 2021-2022. Do 2027 roku rynek ten wzrośnie do ponad 5B USD, choć w wolniejszym tempie niż w ostatnich kilku latach.

Jako ważny komponent w systemie sterowania ruchem, popyt na przekładnie precyzyjne i motoreduktory został pobudzony przez zwiększoną automatyzację i wykorzystanie robotyki w sektorze produkcyjnym, gdzie obawy o niedobory siły roboczej i potencjalne przyszłe problemy z łańcuchem dostaw spowodowały dużą ilość zamówień w połączeniu z wielokrotnym wzrostem cen wynikającym z globalnej niepewności gospodarczej.

Rodzaje przekładni precyzyjnych

Przekładnie precyzyjne można podzielić na 3 główne typy:

  • Planetarne
  • Falowe
  • Cykloidalne

    Przekladnia planetarna NGV. Żródło zdjecia WObit

W ciągu ostatniego roku rynki przekładni falowych
i cykloidalnych rosły szybciej niż ich planetarne odpowiedniki, ze względu na ich większe zastosowanie w robotach przegubowych i współpracujących, na które odnotowano duży popyt. Podczas gdy przekładnie falowe i cykloidalne – o najniższych wartościach luzu – są najczęściej stosowane w robotach przemysłowych, precyzyjne przekładnie planetarne można znaleźć w różnych branżach i zastosowaniach, w tym w szybko rozwijającym się segmencie robotów mobilnych.

Konstrukcja planetarna nadal dominuje na rynku przekładni precyzyjnych

Niewiele mniej niż 50% przekładni precyzyjnych sprzedanych w 2022 r. miało konstrukcję planetarną, przy czym wiodącym rynkiem dla przekładni planetarnych w ciągu roku były maszyny do pakowania, które stanowiły 14% globalnej sprzedaży. Następnie pojawiły się obrabiarki do cięcia metalu, maszyny do produkcji półprzewodników i elektroniki, transport materiałów oraz roboty przemysłowe (głównie roboty typu delta), a pomiędzy każdym z wiodących rynków w 2022 roku było niewiele, co świadczy o szerokim zakresie zastosowań planetarnych przekładni precyzyjnych.

Przewidujemy, że rynek planetarnych przekładni precyzyjnych ulegnie znacznej zmianie w latach 2022-2026, przy czym roboty mobilne wysuną się na czoło i będą stanowić 18% produktów sprzedawanych do 2026 roku (wzrost z 4,3% w 2022 roku). Poniższy wykres pokazuje, jak oczekuje się, że segment robotów mobilnych wyprzedzi maszyny pakujące w okresie 4 lat, przy czym dane z 2022 r. podano w nawiasach dla porównania.

Rynek precyzyjnych przekładni planetarnych według branż w 2026 roku (vs 2022)

Z kolei w innych branżach nie przewiduje się wzrostu sprzedaży przekładni planetarnych o więcej niż 5% rok do roku, co czyni roboty mobilne zdecydowanie najszybciej rozwijającym się segmentem rynku, z przewidywanym CAGR 55% na lata 2022-26.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię