Precyzyjne śruby kulowe NSK oferują wyższą trwałość

612

Wśród innowacji prezentowanych przez firmę NSK na targach EMO 2019 znajduje się także nowa seria śrub kulowych, która oprócz wielu innych zalet zapewnia około trzykrotnie dłuższy okres eksploatacji w warunkach występowania wysokich obciążeń. Tak długa żywotność, niezwykle korzystna dla konstruktorów maszyn i użytkowników, została osiągnięta dzięki specjalnie opracowanej strukturze powierzchni, sprzyjającej lepszemu formowaniu się filmu olejowego.

Tak jak wszystkie komponenty mechaniczne, śruby kulowe są podatne na zużycie. Jednym ze stałych celów prac rozwojowych NSK jest ciągła redukcja tarcia, a tym samym wydłużenie okresu eksploatacji.

Przed rozpoczęciem prac rozwojowych firma NSK zauważyła, że typowe wzorce uszkodzeń na powierzchni śrub kulowych można powiązać z niedostatecznym smarowaniem prowadzącym do bezpośredniego kontaktu metal-metal pomiędzy wałem a nakrętką. Wały precyzyjnych śrub kulowych są dokładnie szlifowane, a faktura ich powierzchni przypomina pod mikroskopem pasma. Niestety olej smarujący może z łatwością wyciekać z tych mikro pasm, co szybko prowadzi do pogorszenia smarowania.

Na podstawie tych ustaleń NSK postanowiła opracować nową technologię obróbki powierzchni, która generuje płaską strukturę z mikro wgłębieniami. Dzięki temu nawet najmniejsze ilości oleju będą mogły gromadzić się w tych zagłębieniach, trwale i skutecznie zapobiegając niedostatecznemu smarowaniu. W ten sposób nakrętka stale porusza po filmie olejowym, redukując zużycie śruby kulowej, zwłaszcza podczas pracy z wolnymi i krótkimi suwami.

W porównaniu do standardowych śrub kulowych NSK okres eksploatacji nowych produktów zwiększył się trzykrotnie. Dodatkowo nowa struktura powierzchni ogranicza możliwość wystąpienia efektu oderwania (tzw. break-away effect związany z tarciem statycznym) i zjawiska «stick-slip» (drgań ciernych), nawet podczas wcześniej wspomnianych cykli pracy z powolnymi i krótkimi skokami.

Nowe serie są odpowiednie do zastosowań w obrabiarkach wykonujących bardzo precyzyjne operacje, takich jak centra frezujące do produkcji form i matryc, maszyny elektroerozyjne, centra szlifierskie i inne podobnie wymagające zastosowania.

Śruby kulowe NSK z nową strukturą powierzchni będą dostępne w zakresie skoków od 10 do 50 mm oraz klasie precyzji C5 i wyższych. Firma zaprezentuje śruby kulowe podczas targów EMO 2019 na stoisku B34 w hali 7.

Zdjęcie prasowe
Nowe serie śrub kulowych NSK wykorzystują obróbkę powierzchni zapewniającą znacząco wyższą trwałość.

Źródło: NSK