System napędowy perfekcyjnie dostosowany do branży spożywczej

335

Zapewnienie wysokiej czystości urządzeń ze względów higienicznych i technologicznych jest przedmiotem troski i celem działań producentów branży spożywczej. Okresowe czyszczenie i sterylizacja, zwykle wykonywane w trakcie pracy, są kluczowym warunkiem, który zaostrza wymagania stawiane stosowanej tutaj technice napędowej. Przy przetwórstwie żywności, oprócz konieczności utrzymywania czystości, napędy często mają styk z substancjami agresywnymi, jak kwasy i zasady. Światowy ekspert technologii napędowej, firma NORD DRIVESYSTEMS, oferuje innowacyjne rozwiązania idealnie dostosowane do wymagań stawianych przez przemysł spożywczy.

W oparciu o sprawdzoną zasadę modułowości NORD opracował pełne portfolio gładkich napędów bez użebrowania, obejmujące idealnie dopasowane komponenty mechaniczne i elektroniczne o szerokim zakresie momentów obrotowych i mocy. Na bazie kilkudziesięciu lat doświadczenia i współpracy z klientami z całego świata, zaprojektowano szereg przekładni w odpornych na korozję korpusach odlewanych z aluminium i zoptymalizowanych do częstego zmywania. Napędy NORD o gładkich powierzchniach łączą właściwości materiałowe i konstrukcyjne oraz oferują wyjątkowe zalety. Aluminium jako metal lekki ma około trzykrotnie mniejszą gęstość niż stal, a co za tym idzie mały ciężar ułatwiający montaż. Przewodność cieplna aluminium jest osiem razy większa od przewodności stali szlachetnej co ułatwia chłodzenie układu. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja samoodpływowa oznacza, że wszystkie przejścia między powierzchniami mają duże promienie dzięki czemu ciecze mogą spływać w każdym położeniu montażowym i nie ma obszarów, w których mogłyby się zbierać i powodować korozję.

 

Rys.1

Do zastosowań spożywczych analogicznie dostosowano również silniki. Niewentylowane silniki NORD IE5+ o gładkiej powierzchni osiągają wysoką wydajność w szerokim zakresie momentu obrotowego, dzięki czemu optymalnie nadają się do pracy w zakresie częściowego obciążenia. Dzięki pozbawionej żeber chłodzących konstrukcji, można uniknąć gromadzenia się zarazków i skutecznie zapobiec ich rozprzestrzenianiu przez strumienie powietrza chłodzącego. Najnowsza generacja silników NORD znacznie zmniejsza straty i osiąga sprawność znacznie przekraczającą klasę sprawności IE5. Do swoich silników NORD oferuje również szybkozłącza ze stali nierdzewnej. Rozwiązanie takie posiada konstrukcję w wersji prostej lub kątowej, w technologii Plug-and-Play ułatwiającą instalację i montaż silnika. Opcja ta zapewnia zasilanie, hamulec i termistor w jednym złączu. Oznacza to również oszczędność kosztów dzięki krótszemu przestojowi maszyny, brak konieczności ponownego okablowania skrzynki zaciskowej i zmniejszone ryzyko wniknięcia wody po ponownym podłączeniu.

Przetwornice częstotliwości NORD stanowią kolejny element przystosowany do łatwego zmywania. NORDAC START – SK 135E (od 0,12 – 7,5 kW) –  jest zdecentralizowanym, elektronicznym, odpornym na zużycie starterem silnika do łagodnego uruchamiania silników różnego typu. Wyposażony jest w funkcję pracy rewersyjnej i wewnętrzne zabezpieczenie silnika, więc można go swobodnie integrować z dowolnym systemem. Przetwornica częstotliwości NORDAC BASE – SK 180E  (IE2, od 0,25 – 2,2 kW) – jest ekonomicznym rozwiązaniem zdecentralizowanym o mocnej konstrukcji do prostych zastosowań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię