Zapobieganie stratom produkcyjnym Klüber Service + smary specjalne = zamierzony efekt

654

Zapobieganie stratom produkcyjnym Klüber Service + smary specjalne = zamierzony efekt

Wysoki potencjał zabiegów serwisowych wykonywanych przy zastosowaniu smarów specjalnych o wysokiej skuteczności najlepiej obrazuje poniższy przykład:

W cementowni działającej w jednym z państw Wschodniej Europy wystąpił istotny problem wywołany zużyciem napędu pieca. Na skutek łuszczenia, powstania zadziorów oraz pęknięcia jednego z zębów, pojawiło się ryzyko dłuższego nieplanowego przestoju całej linii produkcyjnej. W ramach działań doraźnych poczyniono już przygotowania do demontażu i odwrócenia całego napędu, licząc się nawet z koniecznością jego całkowitej wymiany.

Zwrócono się wówczas o pomoc serwisową do Klüber Lubrication. Niezwłocznie po otrzymaniu zlecenia serwisanci Klüber Lubrication udali się do zakładu, aby przeprowadzić wizję lokalną panujących w nim warunków operacyjnych. Na podstawie dokładnych oględzin wydano następujące zalecenia: obróbka mechaniczna całej przekładni w jak najszybszym terminie, a następnie smarowanie naprawcze wraz z regulacją określonych ustawień i wymiana standardowego, ekonomicznego smaru przeznaczonego do przekładni otwartych na transparentny środek smarowy o wysokiej skuteczności, który zapewnia bardziej miękki styk elementów przekładni, nie zawiera metali ciężkich, bituminu ani cząstek stałych. Chociaż ten typ transparentnego środka smarowego nie był wcześniej wykorzystywany do smarowania napędów z otwartą przekładnią, kierownicy zakładu przyjęli sugestie wyznaczonych przez Klüber Lubrication specjalistów z dziedziny tribologii.

Niezbędne czynności mechaniczne wykonano w ciągu sześciu dni. Następnym krokiem było sprawdzenie i wyregulowanie układu smarowania oraz przeprowadzenie smarowania naprawczego. W tym okresie serwisanci przeprowadzili także teoretyczne i praktyczne szkolenie personelu zakładowego w zakresie obróbki mechanicznej, optymalnej regulacji i konserwacji układów sterowania, a także odpowiedniego doboru i wykorzystywania najlepiej dopasowanych środków smarowych w swoich obszarach kompetencji.

Co zmieniło się po naprawie?

• Nastąpiła znacząca poprawa warunków operacyjnych, m.in. istotne ograniczenie niebezpiecznych drgań.

• Osiągnięto optymalny rozdział elementów powodujących tarcie dzięki zastosowaniu smaru zapewniającego dziesięciokrotnie mocniejszą warstwę ochronną w porównaniu do poprzednio stosowanego środka, wydłużając tym samym okres trwałości poszczególnych komponentów. Efekt: obniżenie kosztów konserwacji i materiałów.

• Ponieważ warstwa środka smarującego jest przezroczysta, umożliwia stałe monitorowanie naprawionych powierzchni bocznych zębów nawet podczas normalnej pracy pieca. Można tym samym łatwo przewidzieć potencjalne problemy, jak również zaplanować i w odpowiednim czasie podjąć niezbędne działania. Możliwość konserwacji profilaktycznej podnosi bezpieczeństwo operacyjne.

Efekt opisanych powyżej precyzyjnie dobranych środków konserwacyjnych w pełni zadowala operatora. Na szczęście okazało się, że demontaż i ponowny montaż napędu nie jest konieczny, a obawy dotyczące strat produkcyjnych nie potwierdziły się – co pozwoliło zaoszczędzić kilka milionów EUR. Przy okazji podniesiono również poziom niezawodności operacyjnej i wypracowano oszczędności produkcyjne.

Wykonanie usługi w ramach Klüber Repair: obróbka mechaniczna uszkodzeń bocznych powierzchni zębów całej przekładni.

Kontakt:

Klüber Lubrication Polska Sp. z o.o.
ul. Wierzbiecice 44a/31b
61-558 Poznan

Phone: +48 61 8 700 790
Fax: +48 61 8 793 805

mail:engineering@pl.klueber.com

www.klueber.pl


O firmie Klüber Lubrication

Firma Klüber Lubrication to jeden z wiodących na świecie producentów smarów specjalnych, oferujący rozwiązania tribologiczne najwyższej jakości dla niemalże wszystkich branż i rynków na całym świecie. Większość produktów jest projektowana i wytwarzana zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta. W ciągu ponad 80 lat istnienia firma Klüber Lubrication wprowadziła wysokojakościowe środki smarne, a także usługi konsultacji i obsługi na szeroką skalę, które zyskały doskonałą renomę na rynku. Firma posiada wszystkie standardowe certyfikaty przemysłowe i korzysta z praktycznie bezkonkurencyjnego działu testowania w branży środków smarnych.

Firma Klüber Lubrication powstała w 1929 roku w Monachium i zajmowała się handlem detalicznym w zakresie produktów na bazie olejów mineralnych. Dzisiaj należy do Freudenberg Chemical Specialities SE & Co. KG, grupy biznesowej należącej do grupy Freudenberg Group z Weinheim. Klüber Lubrication zatrudnia około 2000 pracowników w ponad 30 krajach.

Więcej informacji znajduje się na stronie

O grupie Freudenberg Chemical Specialities

Grupa Freudenberg Chemical Specialities z siedzibą w Monachium została założona w roku 2004 jako nowa grupa biznesowa niemieckiej Freudenberg Group z Weinheim, będącej rodzinną firmą technologiczną o ponad 160-letniej historii, działającą w różnych dziedzinach. Grupa Freudenberg Chemical Specialities jest zorganizowana w sposób przejrzysty i zorientowany na rynek, z zarządem i działami korporacyjnymi. Jej celem jest promowanie potencjału innowacji w zakresie swojej działalności oraz budowanie wiodącej pozycji na światowym rynku w zakresie specjalnych środków smarnych i środków antyadhezyjnych. Grupa biznesowa obejmuje pięć zasadniczo niezależnych działów, prowadzących działalność w ponad 50 krajach: Klüber Lubrication, Chem-Trend, SurTec, Capol i OKS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię