Zasilanie firmy igus, jedyne tego typu na świecie, zwiększa bezpieczeństwo suwnic wysięgnikowych

319

Oszczędność miejsca, trwałość i opłacalność: produkt guidelok swing staje się alternatywą dla klasycznych systemów podwieszanych. Przewody energetyczne i transmisji danych zwisające z żurawi wysięgnikowych często stanowią duże zagrożenie. Nieostrożne przemieszczanie ładunków, wózków widłowych lub innych systemów żurawi wahadłowych w bezpośrednim sąsiedztwie może spowodować ich zaplątanie i oderwanie.

Dlatego firma igus opracowała produkt guidelok swing, jedyny tego typu system zasilania na świecie. Można go zamontować bezpośrednio na konturze listwy nośnej T, a specjalny system kołyskowych mocowań pozwala na ekonomiczne zastosowanie przy znacznych długościach belki oraz niewielkie zużycie. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracy.

Suwnice wysięgnikowe są nieodłączną częścią przemysłu. Transportują one elementy robocze wszelkiego rodzaju — do ramp załadunkowych, maszyn przetwórczych i stacji montażowych. Jednak zawsze mogą wystąpić awarie — na przykład, gdy wiszące pętle kabli zostaną uszkodzone przez wózek widłowy podczas rozładunku elementów. Efektem są przestoje, nieplanowane koszty napraw, a nawet opóźnienia w produkcji. „Aby zwiększyć bezpieczeństwo systemu i wydajność, opracowaliśmy nowy system zasilania o nazwie guidelok swing” — mówi Theo Diehl, Szef Działu Przemysłu Dźwigowego w firmie igus. „Przewody energetyczne i transmisji danych nie wiszą już w powietrzu, lecz poruszają się bezpośrednio w konturze suwnicy dzięki szczególnie wąskiej, oszczędzającej miejsce konstrukcji systemu zasilania. Pozostają one poza zasięgiem podnoszonych ładunków, pojazdów przemysłowych lub innych suwnic”.

Techniczna sztuczka konstrukcyjna zapewnia bezawaryjną pracę

System działa następująco: przewody energetyczne i przewody transmisji danych są zamontowane w prowadniku kablowym wykonanego z wysokowydajnego tworzywa sztucznego. Dolny bieg opiera się na kołnierzu listwy nośnej T i jest połączony z wózkiem. W odróżnieniu od tradycyjnych zastosowań, guidelok swing przesuwa dolny bieg. Górny bieg utrzymywany jest nad wózkiem przez elementy blokujące guidelok swing. Klasyczny ruch prowadnika kablowego polegałby na tym, że górny bieg ślizgałby się na biegu dolnym. Firma igus wprowadziła jednak sztuczkę konstrukcyjną: co 800 milimetrów do listwy nośnej T przykręcone są kołyskowe mocowania prowadnika. Gdy górny bieg przejeżdza, promień prowadnika popycha klapy mocowania do góry i załącza się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię