Zastosowanie śrub kulowych NSK zapewnia roczne oszczędności rzędu 266 000 €.

679

W ramach Programu Wartości Dodanej AIP (Asset Improvement Program) firma NSK pomogła ostatnio producentowi części samochodowych w optymalizacji systemów napędowych centrów obróbczych, co przełożyło się na sześciokrotne wydłużenie okresu eksploatacji i zapewniło roczne oszczędności rzędu 266 000 €

W fabryce w Hiszpanii produkującej samochodowe układy hamulcowe na rynek globalny 117 śrub kulowych ułatwia ruch liniowy oraz pozycjonowanie stołów i wymienników narzędzi w dużej liczbie centrów obróbczych CNC. Niemniej jednak ze względu na surowe wymagania i ciężkie warunki środowiska pracy zastosowane śruby kulowe osiągały średni okres eksploatacji wynoszący tylko 6 miesięcy. W konsekwencji nieprzewidziane przestoje generowały znaczące dodatkowe koszty, które zakład musiał ponosić.

Dostawca części samochodowych poprosił NSK o poradę ekspercką w celu ograniczenia częstotliwości występowania przestojów. W takich sytuacjach firma NSK oferuje wsparcie dla klientów w ramach swojego sprawdzonego Programu Wartości Dodanej AIP. Zespół firmowych specjalistów dokładnie zbadał bieżnie i warunki smarowania w trzech niesprawnych napędach liniowych w celu określenia przyczyn uszkodzeń. Rezultat: za znaczące skrócenie okresu eksploatacji odpowiada kombinacja wpływu wysokich obciążeń, wnikania cieczy obróbczych i wysokiej temperatury otoczenia.

Aby przezwyciężyć te problemy, NSK zaleciło użycie śrub kulowych, które zostały specjalnie opracowane do wysokich prędkości i obciążeń. Ta seria produktów posiada specjalnie opracowane nakrętki, które są dokładnie dostosowane do specyfikacji zastosowania i zapewniają większą sztywność osiową, nie tylko śruby kulowej, ale i całego zespołu napędowego, co poprawia precyzję maszyny. Co więcej, ponieważ napięcie wstępne rozkłada się na kilka kulek, okres użytkowania znacząco się wydłużył.

Zgodnie z zalecaniami NSK, śruby kulowe zostały wyposażone w firmowe, zastrzeżone, wysokowydajne uszczelnienia X1. Uszczelki te zapobiegają przedostawaniu się cieczy obróbczej do systemu linowego oraz uniemożliwiają zanieczyszczenie emulsji obróbczej lub cieczy chłodzącej centrum CNC przez środek smarny stosowany w śrubach kulowych. Uszczelnienie X1 posiada również doskonałe możliwości utrzymywania środka smarnego.

Optymalne smarowanie śrub kulowych w ciężkich warunkach pracy jest realizowane przez jednostkę samosmarującą K1, która zapewnia znaczące przedłużenie okresu przydatności środka smarnego, co ponownie przyczynia się do obniżenia kosztów konserwacji.

Dwie nowe śruby kulowe NSK zamontowano na zasadzie próby w centrach obróbczych w Hiszpanii. Rezultaty były bardzo pozytywne: okres użytkowania śrub kulowych zwiększył się o współczynnik 6, a co więcej – od momentu instalacji nie zanotowano wystąpienia awarii.

Dostawca części samochodowych korzysta obecnie z niższych kosztów części zamiennych i przede wszystkim ze znacząco mniejszej ilości przestojów w produkcji: całkowity roczny koszt oszczędności szacuje się na 266 000 €.

Ulepszenia śrub kulowych, takie jak stosowane przez ekspertów NSK, można zrealizować bez ponoszenia znacznych wydatków i bez zmiany struktury otaczającej obrabiarkę.

Źródło: www.nskeurope.pl

Źródło zdjęć: iStock.com 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię