Zawory do oczyszczania urządzeń pomiarowych w środowisku zapylonym

465

Przykład zastosowania: Jednym z przykładów pozwalającym zastosować elektrozawory Danfoss są radarowe mierniki poziomu, posiadające zabudowane przyłącze sprężonego powietrza. Po otrzymaniu sygnału, elektrozawór otwiera się i następuje wyrzut powietrza skierowanego na czujnik – częstotliwość przedmuchiwania uzależniona jest od tego jak szybko czujnik zostanie ponownie zabrudzony. Takie rozwiązanie z pewnością można stosować dla:

  • czujników zbliżeniowych pojemnościowych i fotoelektrycznych
  • ultradźwiękowych czujników poziomu i odległości
  • barier dostępowych
  • czujników temperatury
  • higrometrów
  • laserowych czujników triangulacyjnych

Inne rozwiązania

W ofercie Danfoss znajdują się także komponenty do zbijania pyłu przy pomocy mgły wodnej – dysze z funkcją ANTI-DROP – takie rozwiązanie jest z powodzeniem stosowane w przemyśle już od wielu lat, choć nie zawsze odpowiednio doceniane.  Jego głównym atutem jest bardzo precyzyjne rozpylania wody, które jest istotne:

  • przy kontroli wilgotności w pomieszczeniach,
  • nawilżaniu otwartych przestrzeni,
  • chłodzeniu adiabatycznym
  • oraz usuwania pyłu z urządzeń pomiarowych gdzie istotne jest „niezalenie” czujnika.

Dysza generuje miliardy bardzo małych kropelek o wielkości 20 mikronów (wartość D90), w zależności od ciśnienia i jakości wody. Mają długą żywotność – dzięki wykonaniu ze stali nierdzewnej i wielkość kropli – co sprawia że są elementem tanim w eksploatacji. Konstrukcja ze stali nierdzewnej umożliwia również używanie w systemie zwykłej wody wodociągowej, jak również każdej wody uzdatnionej – woda dejonizowana, demineralizowana lub woda z odwróconej osmozy. Wszystkie dysze są standardowo wyposażone we wbudowany zawór zwrotny. W połączeniu z zaawansowaną technologią zaworów 3/2-drożnych firmy Danfoss można uzyskać całkowity „dropping-free”  (brak kapania czyli utraty wody).

Jak to działa: Zintegrowany sprężynowy zawór zwrotny zamyka się przy ciśnieniu ok. 5 barg / 70 psig co zapobiega

kapaniu wody, gdy dysza jest zamknięta.  Aby osiągnąć optymalną wydajność, należy ciśnienie w przewodzie zasilającym szybko zredukować w momencie wyłączenia dyszy. Zawory 3/2-drożne umożliwiają natychmiastowe uwolnienie ciśnienia do atmosfery. W zastosowaniach z wodą wodociągową można w ten sposób uniknąć kalifikacji dysz. Dużym atutem jest również konstrukcja dyszy – wirnik wewnątrz dyszy jest wyjmowany i w razie potrzeby można go bardzo łatwo wyczyścić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię