Firma Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, rozszerzyła ofertę o nową rodzinę produktów – wahliwe zespoły łożyskowe w oprawach z tworzywa. Nowe produkty są odpowiedzią firmy na zgłaszane przez klientów zapotrzebowanie na wysokiej jakości elementy pełniące rolę punktów podparcia dla osi i wałów w różnego typu urządzeniach i maszynach przemysłowych, gdzie konieczne jest zapewnienie odpowiedniego łożyskowania i współosiowości. Wahliwe zespoły łożyskowe w oprawach są przeznaczone do stosowania w różnych gałęziach przemysłu, w tym do systemów transportu wewnętrznego. Do głównych zalet nowej rodziny produktów należą: łatwość montażu, wahliwość, kompensacja niewspółosiowości, szczelność i odporność na korozję.
Zespoły łożyskowe składają się ze specjalnych łożysk kulkowych zabudowanych w oprawach o różnych kształtach. Wewnętrzny pierścień łożyska jest szerszy od zewnętrznego i posiada zamontowany wkręt dociskowy umożliwiający osiowe zabezpieczenie wałka po osadzeniu w łożysku. Oprawa daje możliwość zamocowania łożyska do obudowy urządzenia oraz zapewnia mu odpowiednie smarowanie.
Konstrukcja zespołu łożyskowego zapewnia skuteczne uszczelnienie, a dzięki smarowniczce, własny zapas smaru. Dodatkowo, dzięki kulistej powierzchni pierścienia zewnętrznego łożyska i sferycznemu otworowi w obudowie, zespoły łożyskowe posiadają zdolność wychyleń kątowych do 2,5°. Pozwala to na kompensowanie błędów niewspółosiowości, trudnych do uniknięcia w przypadku łożyskowania w oddzielnych oprawach. Niewspółosiowość może również wystąpić przy ugięciu wału.
Oprawy, wykonane są z wzmocnionego włóknem szklanym technopolimeru na bazie poliamidu i przykręcane bezpośrednio do konstrukcji przez przelotowe otwory montażowe wzmocnione nierdzewnymi tulejkami. Zależnie od kształtu oprawy, zespół łożyskowy można zamocować w różnych płaszczyznach i konfiguracjach otworów mocujących.
Aktualnie, w ofercie firmy Elesa+Ganter znajdują się cztery odmiany zespołów łożyskowych w oprawach, które ze względu na sposób montażu możemy podzielić na dwa typy:
Typ F – otwory montażowe umiejscowione są równolegle do osi wału.
Do tego wariantu zaliczają się:
- UCF – zespoły łożyskowe kołnierzowe kwadratowe
- UCFL – zespoły łożyskowe kołnierzowe owalne
- UCFB – zespoły łożyskowe kołnierzowe narożne
Typ P – otwory montażowe skierowane są prostopadle do osi wału.
Ten typ opraw łożyskowych potocznie nazywa się oprawami stojącymi. Wariantem dostępnym w tym wykonaniu jest:
- UCP – zespoły łożyskowe stojące z przelotowymi otworami montażowymi.
Wszystkie powyższe wykonania dostosowane są dla wałków o średnicy czopa 25 mm oraz 30 mm. Temperatura pracy wynosi od -20°C do +60°C.
Linki do stron katalogowych ze szczegółowymi danymi technicznymi znajdują się poniżej:
- UCF – zespoły łożyskowe wahliwe z oprawą kwadratową.
- UCFL – zespoły łożyskowe wahliwe z oprawą owalną.
- UCFB – zespoły łożyskowe wahliwe z oprawą z kołnierzem.
- UCFP – zespoły łożyskowe wahliwe z oprawą prostą.
źródło: http://elesa-ganter-polska.pr.co