Czy jesteś skłonny ograniczyć zużycie energii w zamian za wynagrodzenie?

286

DSR pomoże odbiorcom w uzyskaniu oszczędności

O tym, dlaczego warto brać udział w programach DSR, świadczą korzyści, jakie otrzymuje w zamian indywidualny klient końcowy.

W każdym przypadku aktywnego dopasowania zapotrzebowania mocy w odpowiedzi na sygnał cenowy czy sygnał agregatora mocy zyskuje zarówno klient, jak i energetyka. Co więcej, współpraca ta przekłada się na całą naszą gospodarkę. Rozsądne i efektywne gospodarowanie energią elektryczną to klucz do bezpieczeństwa wewnętrznego naszego kraju i zwiększenia jego konkurencyjności na arenie międzynarodowej – podkreśla prof. dr. hab. inż. Tadeusz Skoczkowski.

Jak widać, nadrzędnym celem zarządzania stroną popytową jest nasze ogólne bezpieczeństwo. Z punktu widzenia pojedynczego gospodarstwa domowego DSR pozwala m.in. uzyskać korzyści finansowe (zakup energii w czasie obowiązywania niżej ceny czy bonusy pieniężne za odpowiedź na wezwanie agregatora), kontrolować na bieżąco zużycie energii elektrycznej, jak również zwiększać energooszczędność (wymiana urządzeń energochłonnych na efektywne energetycznie).

Badanie poziomu wiedzy o usługach DSR wśród konsumentów

Czy Polacy będą chcieli brać udział w programach DSR i na jakich warunkach? Odpowiedzi na to pytanie podjęli się eksperci Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Tadeusza Skoczkowskiego, Kierownika projektu: „Model współpracy operatora elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej z odbiorcami indywidualnymi w ramach mechanizmów DSR pod kątem potencjału technicznego, opłacalności ekonomicznej i gotowości społecznej”. Badania są finansowane przez POB Energy ze środków Politechniki Warszawskiej w ramach Programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB).

W toku programu grantowego, aktualnie przeprowadzana jest wśród przedstawicieli gospodarstw domowych ankieta online. Wyniki sondy określą preferencje klientów indywidualnych (w tym prosumentów) odnośnie planowanych usług DSR.

Serdecznie zapraszamy wszystkich odbiorców indywidualnych do udziału w naszym badaniu. Przesłane odpowiedzi pozwolą nam nie tylko zorientować się w możliwościach uczestnictwa Polaków w programach DSR, ale także określą poziom świadomości społeczeństwa o tego typu usługach – mówi prof. dr. hab. inż. Tadeusz Skoczkowski i dodaje: – Za każdą wypełnioną ankietę z góry dziękujemy. Uzyskane wyniki zostaną przedstawione decydentom w przedsiębiorstwach energetycznych.

Ankieta dostępna pod linkiem https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeKn4Ix_r_5nt-iQGFjZosDFhePCZtOO_bI2z2PUY3rlqQzEg/viewform?usp=send_form będzie aktywna do wypełnienia do 7 lutego 2023 r. włącznie.

Źródło: PW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię