Dynamiczna regulacja mocy biernej – innowacje rynkowe

328

zdecydowaną przewagę układów dynamicznych nad standardowymi układami statycznymi. Wykorzystanie algorytmów umożliwiających zarządzanie całościowe elektrownią PV, składającą się nawet kilkuset falowników, umożliwia wypełnienie tych wymagań bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń, które mogłyby znacząco podwyższyć koszt całej inwestycji.

Cyfrowe wsparcie energetyki

Sektor energetyczny powinien sięgać na większą skalę po cyfrowe narzędzia, które są w stanie zapewnić optymalny poziom kompensacji i regulacji mocy biernej. Idealnym rozwiązaniem zdają się być systemy SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition), stanowiące jeden z podstawowych elementów systemów automatyki. Pośród systemów dostępnych na rynku wyróżnia się autorski system firmy Electrum – EMACS, dedykowany dla branży energetycznej. Rozwiązanie to stanowi odpowiedź na problemy związane z integracją, przetwarzaniem i prezentacją danych z wielu źródeł w jeden spójny system, opracowany specjalnie pod kątem specyficznych wymagań dotyczących uczestników sektora OZE, również tych w obszarze kompensacji mocy biernej. Pomocne w interpretacji i przetwarzaniu danych z systemu mogą okazać się tu również wskaźniki takie jak PR (Performance Ratio), czyli stosunek energii wyprodukowanej do teoretycznej) oraz AV (Availability), czyli dostępność falowników.

EMACS – więcej niż SCADA

System EMACS łączy w sobie zalety klasycznego systemu SCADA, platformy Internet of Things i systemu do modelowania mikrosieci z oprogramowaniem Business IntelligenceEMACS to również zaawansowana usługa, dzięki której w jednym, spójnym systemie można integrować, przetwarzać i prezentować dane z obiektów o różnym poziomie mocy oraz napięcia. Dzięki temu rozwiązaniu można monitorować i kontrolować dowolne procesy związane z generacją, magazynowaniem i wykorzystaniem energii z OZE, a także pozyskać dane do analizy biznesowej na różnych poziomach szczegółowości. 

Jak podkreśla Michał Gryc, Inżynier ds. Systemów SCADA z Electrum Solutions: – System EMACS to nie tylko samo rozwiązanie software‘owe, ale również wsparcie specjalistów – począwszy od doboru rozwiązań i wdrożenia, przez pomoc w interpretacji danych po doradztwo w decyzjach związanych z rozbudową i regulacją posiadanych przez klienta aktywów energetycznych. System zbiera aktualne dane i pomiary, wizualizuje je, steruje procesami, alarmuje i raportuje. Raporty aktualizowane w czasie rzeczywistym są dostępne w każdej chwili w przeglądarce www na dowolnym urządzeniu. 

Narzędzia i algorytmy gwarancją optymalnego wykorzystania systemu 

Autorski system EMACS stworzony przez Electrum, wyposażony został w zaawansowane algorytmy pracujące na wysokiej jakości danych w połączeniu ze specjalistycznymi rozwiązaniami sprzętowymi, dzięki czemu stanowi gwarancję sukcesu inwestora w zakresie dynamicznej kompensacji i regulacji mocy biernej. Dynamiczna regulacja to regulacja całą instalacją. System EMACS doskonale współpracuje z falownikami łańcuchowymi, m.in.: Huawei SUN2000-215KTL-H0. W standardowych rozwiązaniach ten trójfazowy falownik PV podłączony do sieci przekształca prąd stały generowany przez łańcuchy fotowoltaiczne na prąd przemienny i dostarcza energię do sieci energetycznej w układzie IT.

Jako pierwszy dostawca na rynku firma Electrum Solutions wykorzystała falowniki łańcuchowe do zbudowania dynamicznego układu kompensacji mocy biernej. Dzięki zastosowaniu dodatkowych komponentów umożliwiających pracę falowników bez zainstalowanych obwodów DC, udało się zbudować niezawodny, dynamiczny układ kompensacji, pozwalający na regulację mocy biernej w punkcie przyłączenia. Zaprojektowanie całej instalacji wykorzystującej falowniki do regulacji mocy biernej musi uwzględniać ich ilość, którą trzeba określić tak, aby spełniała wymagania kodeksu NC RfG. Wyzwaniem jest to, że potrzebują one zasilania prądem stałym, aby wbudzić się do pracy. Jednak korzyści wdrożenia systemu falowników mogą być wymierne: w połączeniu ze sprawnie działającym systemem informatycznym jest on w stanie spełniać swoją funkcję, nawet w najbardziej wymagających warunkach, przyczyniając się zwiększenia uzysków energetycznych i optymalizacji pracę elektrowni fotowoltaicznych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię