Od 1 listopada 2014 roku w Polsce jedyną obowiązującą normą w zakresie rozdzielnic niskiego napięcia jest norma PN-EN 61439
Czy wprowadzenie tej normy przyniosło zamierzone efekty i jak zmieniła się sytuacja na rynku rozdzielnic?
Mimo że norma PN-EN 61439 dotycząca rozdzielnic oraz szynoprzewodów niskiego napięcia formalnie obowiązuje już od 2010 roku, to dopiero upłynięcie okresów przejściowych dla obowiązywania poprzedniej normy spowodowało wzrost zainteresowania nową regulacją. Niestety nie wpłynęło to bezpośrednio na zmianę przyzwyczajeń montażowych wielu prefabrykatorów rozdzielnic niskiego napięcia.
W początkowym okresie barierą stanowiącą o braku popularności normy PN-EN 61439 był jej język wydania – angielski. Pojawienie się oficjalnego tłumaczenia z początkiem 2015 roku nieco odmieniło sytuację – wzrosła świadomość prefabrykatorów, inspektorów nadzoru, producentów oraz samych użytkowników.
Jednym z głównych celów, który przyświecał twórcom nowej normy, było stworzenie standardu poprawiającego jakość i bezpieczeństwo finalnych produktów. Osiągniecie tego celu jest możliwe tylko przy ścisłej współpracy prefabrykatorów oraz producentów urządzeń i systemów rozdzielnic.
Niestety cały czas na rynku panuje błędne przekonanie, że rozdzielnice niskiego napięcia, wykonane zgodnie z obowiązującymi standardami, są droższe od rozdzielnic niespełniających tych wymogów. W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Zmiany, które wprowadziła nowa norma, wymuszają na oryginalnych producentach przeprowadzenie weryfikacji rozwiązań stosowanych we własnych systemach. Producenci muszą również dostarczyć prefabrykatorowi znacznie bardziej rozbudowaną dokumentację, która pozwala zaoszczędzić czas produkcji rozdzielnicy oraz ilość marnowanego materiału.