Jak zabezpieczyć firmę w dobie kryzysu energetycznego?

266

Rosnące ceny paliw energetycznych i niestabilna sytuacja geopolityczna sprawia, że wielu przedsiębiorców poszukuje sprawdzonych sposobów na oszczędności energii i zabezpieczenie ciągłości dostaw. Jakie działania warto obecnie podjąć? 

Zdiagnozuj potencjał oszczędności

Koszty utrzymania firm rosną, a niepewność związana z ciągłością dostaw energii zmusza przedsiębiorców do poszukiwania nowych rozwiązań. Pierwszym krokiem ku oszczędnościom powinno być zatem rzetelne przeprowadzenie audytu energetycznego, który zdiagnozuje, co można zrobić, żeby zredukować zużycie energii. Szybkiego powrotu do niskich cen energii nie będzie, dlatego firmy powinny jak najszybciej zaplanować działania w celu obniżenia jej zużycia. – Nasze doświadczenie pokazuje, że prawie zawsze można znaleźć oszczędności, na tyle duże, że wdrożenie działania proefektywnościowego jest opłacalne dla przedsiębiorstwa. Szacujemy, że firmy, które myślą, że już więcej oszczędności nie osiągną, mogą wygenerować dodatkowe 20-30 proc.  –zaznacza dr Piotr Danielski, wiceprezes DB Energy.

Wybieraj inwestycje o krótszym okresie zwrotu

Przeprowadzenie inwestycji energooszczędnej bywa czasochłonne, jednak należy pamiętać, że każda modernizacja cechuje się innym okresem zwrotu. Warto wybierać w pierwszej kolejności te, które są relatywnie łatwe do przeprowadzenia i zwracają się stosunkowo szybko. Co istotne, mimo że wszystkie inwestycje wymagają czasu, wzrost cen energii powoduje, że dzisiaj zwracają się one szybciej – i tym bardziej są opłacalne.

Jednym ze stosunkowo łatwych i szybkich działań jest wymiana oświetlenia na LED. Typowe oszczędności w tym obszarze sięgają 50-60% kosztów, a inwestycje rzadko przekraczają 3-letni okres zwrotu. Co istotne, możemy liczyć nie tylko na korzyści finansowe, lecz także poprawę jakości pracy: w dobrze doświetlonych pomieszczeniach wzrasta komfort i bezpieczeństwo. Szybkie oszczędności można znaleźć też w innych obszarach np. sprężonego powietrza, gdzie często znajdujemy nieszczelności, których usunięcie daje wymierne oszczędności, odzysków ciepła czy wody technologicznej – radzi Piotr Danielski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię