Mapa średnich cen energii w sierpniu 2022 r. – analiza Energy Solution

337

Firma Energy Solution Sp. z o.o., zajmująca się działalnością doradczą dla odbiorców energii elektrycznej, jak i paliwa gazowego, przeanalizowała sytuację na europejskim rynku cen energii w sierpniu br. Na rynku SPOT za 1 MWh płacono blisko 402 €. W Polsce cena oscylowała wokół 274 €/MWh. Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 r. wynosiła 445 €/MWh. W Polsce spółki handlujące energią oczekiwały 388 € za 1 MWh. Mapę średnich cen energii komentuje Krzysztof Mazurski, ekspert firmy Energy Solution.

  • Rynek spotowy jest pod dużą presją upalnej pogody,
  • PSE ograniczyło eksport energii obniżając tempo wzrostu cen w Polsce,
  • We wrześniu polski rynek energetyczny wesprze wyższa generacja wiatrowa,
  • Najwyższą cenę energii elektrycznej w kontrakcie na 2023 r. odnotowano we Francji, co jest konsekwencją problemów z dostępnością mocy elektrowni jądrowych,
  • W Polsce cenę energii na 2023 r. winduje obawa o dostawy węgla i ryzyko wyłączeń bloków wytwórczych

W Europie handel energią odbywa się w m.in. na rynku dnia następnego – SPOT oraz na rynku terminowym. W przypadku notowań BASE Y-23 prezentowany jest koszt zakupu energii elektrycznej dla kontraktu terminowego z dostawą na 2023 rok.

Rys. 1: Średnia cena SPOT w sierpniu 2022 r.

Szalejące ceny gazu ziemnego, węgla kamiennego, uprawnień do emisji, a także bardzo wymagające warunki atmosferyczne i hydrologiczne doprowadziły do wzrostu wycen spotowych w Europie do poziomu ponad 400 EUR/MWh. Najdroższym krajem w sierpniu pod względem cen hurtowych na rynku dnia następnego były Włochy (średnio 543 EUR/MWh). Wyceny w Polsce stanowiły jedne z najniższych w zestawieniu, a liderem relatywnie niskich wycen, choć historycznie rekordowo wysokich, pozostają Hiszpanie i Portugalczycy (po ustanowieniu ceny maksymalnej gazu ziemnego wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej) oraz kraje skandynawskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię