Mapa średnich cen energii w sierpniu 2022 r. – analiza Energy Solution

353

W Polsce działania polskiego operatora sieci PSE, które skutkują ograniczeniem eksportu pozwalają budować znaczącą różnicę wycen, z korzyścią dla odbiorców krajowych. Wrzesień powinien przynieść wyższą generację wiatrową, która przewyższy ubytki produkcji fotowoltaicznej, a ewentualne utrzymanie polityki braku eksportu energii elektrycznej pozwoli na nieznacznie niższe wykorzystanie krajowych elektrowni węglowych i gazowych niż w sierpniu. Godziny szczytu wieczornego pozostaną zapewne pod wpływem cen importowych, które są pochodną bardzo zmiennej sytuacji na rynku gazu ziemnego. Ewentualny wzrost dostępności krajowych elektrowni niwelowałby ten efekt, dodatkowo obniżając wyceny spotowe w Polsce.

Rys. 2: Średnia cena BASE Y-23 w sierpniu 2022 r.

W kontekście wycen energii elektrycznej w podstawowym kontrakcie na przyszły rok rola niechlubnego lidera przypada Francji. Kraj ten boryka się z problemem dostępności mocy elektrowni jądrowych poniżej 50% mocy zainstalowanej. Z racji wysokiej koncentracji miksu energetycznego Francji w tej właśnie technologii, poważne problemy generacji elektrowni atomowych bardzo mocno rzutują na pewność dostaw w zbliżających się okresach.

Polska plasuje się na gorszym, z punktu widzenia odbiorców energii, miejscu niż dla rynku spotowego. Wynika to w dużym stopniu z wysokiej liczby odstawień produkcyjnych bloków wytwórczych, obaw o dostępność i wycenę węgla, a także sygnalizowane również przez przedstawicieli rządu, wyjątkowo wysokie marże wytwórcze elektrowni.

Komisja Europejska szykuje reformę rynku energetycznego

Hiperboliczne wzrosty cen gazu ziemnego i energii elektrycznej doprowadzają polityków unijnych i krajowych do sygnalizowania rozwiązań interwencyjnych. W związku z powyższym, Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała głęboką reformę rynku energii elektrycznej. Nieoficjalne informacje wskazują na możliwość wprowadzenia planu oszczędzania energii elektrycznej oraz limitów cenowych dla źródeł wytwórczych innych niż gaz ziemny. Dziś zarabiają one wyjątkowo dobrze, dzięki zasadzie merit order i astronomicznym cenom gazu.

Źródło: ENERGY SOLUTION

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię