Nowa, zdecentralizowana przetwornica częstotliwości z elastycznym interfejsem Ethernet

310

Przyszłościowe rozwiązanie typu plug-and-play dla niższych zakresów mocyNORD DRIVESYSTEMS kontynuuje rozbudowę gamy produktów modułowych o zdecentralizowaną elektronikę napędową. Przetwornica częstotliwości NORDAC ON została opracowana specjalnie, aby spełniać specyficzne wymagania technologii przenośników poziomych w zakresie magazynowania oraz współpracować z nowym silnikiem synchronicznym IE5+ i charakteryzuje się zintegrowanym interfejsem Ethernet, pełną możliwością podłączania i bardzo kompaktową konstrukcją, stanowiąc ekonomiczne rozwiązanie typu plug-and-play dla środowisk IIoT.

NORDAC ON to kompaktowy i inteligentny falownik do zastosowań zdecentralizowanych. Jest montowany bezpośrednio na obudowie napędu i pokrywa niższe zakresy mocy do 1,0 kW. Plany produkcyjne obejmują dwie wersje dostępne w trzech wielkościach – NORDAC ON został zaprojektowany do użytku z silnikami asynchronicznymi, natomiast NORDAC ON+ jest przeznaczony do współpracy z silnikami synchronicznymi i uzupełnia portfolio wysokosprawnych rozwiązań NORD o nową generację silników IE5+. Obie wersje przetwornic posiadają zintegrowany interfejs Ethernet, dzięki czemu są idealnie przystosowane do integracji z nowoczesnymi systemami automatyki. Niezależnie od tego, czy chodzi o ProfiNet, EtherNet/IP czy EtherCAT, wymagany protokół można łatwo ustawić za pomocą parametrów.

nordac_2
NORD-NORDAC-ON-versions.jpg:Jeden falownik, dwie wersje: NORDAC ON do użytku z silnikami asynchronicznymi (na pierwszym planie) i NORDAC ON+ przeznaczony do współpracy z silnikami synchronicznymi (w tle)

Rozbudowana funkcjonalność i wysoka opłacalność

Nowa przetwornica częstotliwości została specjalnie dopasowana pod kątem docelowych zastosowań technologii przenośników poziomych. Standaryzacja obejmuje wszystkie wymagania branżowe i zapewnia wysoką opłacalność. Wszystkie połączenia są wtykowe i zapewniają możliwość szybkiego, łatwego i minimalizującego błędy uruchomienia oraz konserwacji na miejscu. Wyposażenie obejmuje interfejs diagnostyczny, cztery wejścia cyfrowe oraz (w wersji NORDAC ON+) dodatkowy, oparty na protokole, a tym samym bardziej niezawodny, interfejs enkodera. Opcjonalnie dostępna jest obróbka powierzchni nsd tupH, bezpieczeństwo funkcjonalne (STO) i wewnętrzne rezystory hamowania do dynamicznych procesów start/stop. W przypadku, gdy falownik nie powinien lub nie może być zamontowany na silniku, można go alternatywnie zamontować na ścianie, umożliwiając podłączenie w pobliżu napędu.

nordac_3
NORD-high-efficiency-portfolio.jpg: Nowe portfolio produktów o wysokiej sprawności firmy NORD: przetwornica częstotliwości NORDAC ON, zintegrowane rozwiązanie Duo Drive – przekładnia i silnik w jednej obudowie oraz silnik synchroniczny IE5+

Digitalizacja

Podobnie jak w przypadku wszystkich przetwornic częstotliwości NORD, nowy członek rodziny NORDAC został wyposażony w wydajny sterownik PLC dla realizacji funkcji w pobliżu napędu. Może przetwarzać dane z podłączonych czujników i siłowników, autonomicznie inicjować sekwencje sterowania i przekazywać dane napędu i aplikacji do centrum sterowania, komponentów sieciowych lub do magazynu w chmurze. Pozwala to na ciągłe monitorowanie stanu wyposażenia, a tym samym stanowi podstawę dla koncepcji konserwacji predykcyjnej, a także optymalnego wymiarowania instalacji.

Rozwiązanie przyszłościowe

Inteligentne, przyjazne dla użytkownika i ekonomiczne – dzięki przetwornicom NORDAC ON i NORDAC ON+ firma NORD DRIVESYSTEMS zapewnia przyszłościowe rozwiązania dla niższych zakresów mocy i podkreśla swoją wiodącą pozycję w dziedzinie zdecentralizowanej elektroniki napędowej. Oczekuje się, że nowy falownik będzie dostępny jako produkt seryjny w czwartym kwartale 2021 r. i będzie początkowo dostępny w dwóch rozmiarach.

Źródło: NORD