Nowy wyłącznik elektroniczny z serii PXS24 od EATON

1176

Dzięki innowacyjnemu systemowi PXS24, firma Eaton poszerza swoją bogatą ofertę produktów z zakresu monitorowania prądu. Zarówno wersje Economy, jak i Standard są już dostępne w całej Europie. PXS24 oferuje użytkownikom większą wydajność instalacji i konserwacji, a także zwiększoną niezawodność systemu.

Tradycyjnie obwody 24 V DC były zabezpieczane za pomocą elektromechanicznych wyłączników nadprądowych. Jednak w przypadku obecnej generacji elektronicznych źródeł energii często taka ochrona już nie jest wystarczająca. Podczas gdy dzisiejsze zasilacze prądu stałego są odporne na zwarcia, w przypadku awarii ich napięcie wyjściowe jest zbyt niskie, aby wyzwolić konwencjonalne wyłączniki. Elektroniczny wyłącznik PXS24 zapewnia znacznie lepszą ochronę obwodów 24 V DC, ponieważ szybko wykrywa przeciążenia i selektywnie wyłącza dotknięte nimi części maszyny. W efekcie system pozostaje pod kontrolą, a błędów można uniknąć, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom lub też można wyłączyć system w kontrolowany sposób. Moduł jest w stanie chronić nawet obciążenia pojemnościowe do 20 000 μF. Stosując PXS24, konstruktorzy maszyn mogą znacznie zwiększyć niezawodność swoich systemów.

PXS24 jest modułowym systemem skalowalnym. Każdy kanał składa się z oddzielnego modułu, z sześcioma zintegrowanymi zaciskami rozprowadzenia potencjału, co umożliwia bezpośrednie podłączenie do trzech obciążeń 24 V DC. W przeciwieństwie do konwencjonalnych rozwiązań, użytkownik nie jest zmuszony do korzystania z modułów wielokanałowych, PXS24 pozwala na wybór liczby kanałów zgodnie z rzeczywistymi potrzebami zastosowania. Okablowanie można zredukować do minimum, co nie tylko prowadzi do dalszych oszczędności, ale również eliminuje możliwe źródła błędów: Pierwszy kanał PXS24 jest podłączony do zasilania 24 V za pomocą zacisku wtykowego. Wszystkie kolejne moduły PXS24 zasilane są przez szynę zbiorczą, co eliminuje konieczność stosowania dodatkowego okablowania. Dzięki temu konfiguracja może być łatwo rozbudowywana.

„Naszym celem było zaoferowanie naszym klientom wyraźnej wartości dodanej w porównaniu z produktami konkurencji”, mówi Alexander Jellenigg, product manager w firmie Eaton. „Wiemy, że instalacja i konserwacja są najbardziej kosztownymi czynnikami. Dlatego ważne było dla nas, aby umożliwić konstruktorom maszyn, paneli i instalatorom szybszą i bardziej wydajną pracę”. Dodatkowe zintegrowane funkcje PXS24 umożliwiają również zachowanie komponentów w szafie rozdzielczej. Dzięki temu zapotrzebowanie na miejsce jest nawet o 25 procent mniejsze niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań. Ponadto PXS24 redukuje zużycie materiałów o 15 procent i czas instalacji o około 35 procent.

Każdy kanał posiada własne wejścia i wyjścia kompatybilne z sterownikami PLC. Umożliwia to wykorzystanie kanałów PXS do monitorowania i wizualizacji, co jest niezbędne do selektywnego wyłączania, jak również do konserwacji i rozwiązywania problemów. Za pomocą PXS24 w razie awarii można przełączać bezpośrednio inne kanały. Kanały można łączyć bezpośrednio za pomocą prostego wtykowego połączenia, aby generować komunikaty grupowe lub łączyć i wyłączać wiele kanałów w przypadku awarii. Alexander Jellenigg jest przekonany, że „zdolność oprogramowania PXS do bezpośredniej komunikacji z PLC sprawia, że jest to rozwiązanie przyszłościowe. Wejścia i wyjścia sterujące są zgodne z normą IEC-EN 61131-2. Ułatwia to nie tylko komunikację z PLC, ale również zapewnia, że PXS jest wystarczająco wytrzymały, aby reagować na czujniki i ma możliwość sterowania funkcjami, które w przeciwnym razie wymagałyby osobnych wyjść dla PLC”.

Źródło: EATON