Ochrona przed przepięciami przeprojektowana – wysoka wydajność i bezpieczeństwo

703

Po trzynastu latach obecności poprzedniej rodziny, COMPACT, następuje wymiana pokoleniowa. Odgromniki i ograniczniki przepięć obecnie posiadają szczególnie wysoką wydajność jak i trwałość.

Jest to możliwe dzięki następcom, nowej rodzinie Safe Energy Control (SEC), z jej technologią  iskiernika bez prądu upływu, firmy Phoenix Contact. Wszystkie elementy zabezpieczające w nowej linii produktów zostały całkowicie przeprojektowane i są oparte na technologii SEC. Obecnie sercem odgromnika jest iskiernik typu 1, który bezpiecznie ogranicza prądy następcze. Kiedy wcześniej często bezpieczniki poprzedzające aparat były wyzwalane takie niedogodności są przeszłością przy obecnej rodzinie SEC.

Zupełnie nowy element, odgromnik typ 1, HYBRYDA, zawiera bezpiecznik topikowy, dzięki temu praktycznie odsuwa problem dobezpieczenia w cień. Nowe urządzenia są niezwykle trwałe i działają dyskretnie bez naruszania chronionego systemu. Ograniczniki przepięć typu 2 i typu 3 są przeprojektowane tak, aby posiadały wysoką wydajność i niezawodnej funkcjonalności.  Zwarta konstrukcja i uniwersalna jak i konstrukcja gniazdo-wtyk ograniczników czyni  instalację, obsługę i konserwację  łatwiejszą. To co zupełnie jest nowym, to bezwarunkowe pięć lat gwarancji na wkładki rodziny SEC.

Urządzenia ochrony przed przepięciami typu 2 mierzy zaledwie 12 mm na kanał.  Istotne jest to, że poprzedzające zabezpieczenia mogą sięgać aż 315 A gG. Nowa ochrona urządzenia typu 3 obecnie łączy ochronę przed przepięciami ze zintegrowanym dodatkowymi bezpiecznikami  w wyjątkowo kompaktowej obudowie. Wkładki wszystkich produktów pozwalają, po wyjęciu,  na szybkie i proste pomiary izolacji. Mobilne laboratorium CHECKMASTER 2 jest dostępne do okresowych kontroli urządzeń ochronnych.

Nowa rodzina produktów jest szczególnie wygodna do zainstalowania. Podstawki i wtyczki można obracać o 180 ° tak, że opisy na każdym można łatwo je odczytać w dowolnym momencie a przewody łączące pozostają krótkie. Zaciski Biconnect umożliwiają dwa połączenia na jeden kanał, umożliwia to instalację przewodów przelotowo w kształcie litery V. Duża powierzchnia etykietowanie urządzeń zabezpieczających umożliwia prostą identyfikację w szafie sterowniczej. Wskaźniki stanu optyczno-mechaniczne z nowymi kolorami zapewniają sygnalizację bardzo czytelną.

Źródło: Phoenix Contact