Otwarcie Centrum Elektromobilności w Pszczynie

370

Główna grupa produktowa ZPUE powstająca w Pszczynie to stacje ładowania od 50 do 150 kW. Do użycia są też wdrażane stacje o wiele mocniejsze, tzw. HUB-y ładowania, które dysponują setkami kilowatów, razem ze stacjami transformatorowymi produkcji tej firmy. Powstają one w centrali we Włoszczowie.

Założyciel ZPUE S. A.Bogusław Wypychewicz – podczas gali otwarcia fabryki w Pszczynie zwracał uwagę zaproszonych gości na przełomowe zmiany jakie zaszły w elektroenergetyce na przestrzeni ostatnich lat.

„Automatyzacja i komputeryzacja sieci energetycznych to były zmiany duże, ale chyba nie przełomowe. Przełomem było wejście w energię odnawialną z wiatru i słońca. W tej chwili nasza firma ma ogromną przyjemność uczestniczyć w dwóch kolejnych przełomowych zmianach. To magazynowanie energii. Nie da się bez tego zarządzać energią odnawialną na dużą skalę. Druga znacząca zmiana w energetyce to e-mobility, samochody elektryczne.

Jestem ich ogromnym fanem. Będzie coraz więcej EV, a nie da się ich eksploatować bez możliwości szybkiego ładowania. Nie takiego domowego, kiedy przez noc ładujemy silnik elektryczny wallboxem. Chodzi o podróżowanie i możliwość szybkiego naładowania samochodu. Na dzisiaj 150 kW mocy zaczyna być powoli standardem. Te moce będą się zwiększać. ZPUE jest w stanie spiąć przesył dużych mocy i dostarczyć je w każde miejsce, również do samochodów.”

Bogusław Wypychewicz tłumaczył obrazowo z jak dużymi mocami mamy do czynienia w przypadku stacji ładowania. Jej 150 kW porównywał do mocy 400 kW czy 630 kW, zasilającej małe osiedle domków jednorodzinnych.

„A tymczasem 15 minut ładowania powinno umożliwić przejechanie 150 km. Potem będzie 250 czy 300 kW mocy ładowarek, a do tego konieczne jest przesyłanie ogromnych ilości energii.”

Na zakończenie swojego wystąpienia, tuż przed przecięciem wstęgi i oficjalnym otwarciem, Bogusław Wypychewicz podkreślił, że stacje ładowania pojazdów będą łączyć ZPUE i energetykę z rynkiem samochodów.

Źródło: ZPUE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz!
Wprowadź swoje imię