Przyszłość polskiego sektora elektroniki to elektromobilność i półprzewodniki

254

Najważniejsze trendy w sektorze elektroniki

Wśród trendów, które zdominowały dyskusje na temat rozwoju elektroniki w Polsce, zdecydowanie wyróżnia się elektromobilność. Zwłaszcza, że wobec regulacji unijnych, przyszłość samochodów spalinowych na europejskim rynku jest przesądzona. Według raportu „Napędzamy polską przyszłość” polska gospodarka w wyniku elektryfikacji transportu kołowego wzrośnie o 0,3% w 2030 roku i o 1,1% w 2050 roku[6]. Rozwój elektromobilności oznacza prawdziwą rewolucję dla wielu obszarów polskiego przemysłu. W naszym kraju już teraz ulokowana jest produkcja 30% wszystkich powstających w Europie baterii do pojazdów[7]. Według ekspertów elektryfikacja transportu kołowego będzie miała pozytywny wpływ nie tylko na całą branżę automotive, ale także na polski sektor energetyczny czy obszar ochrony środowiska. Według rynkowych szacunków do roku 2050, zarówno emisje pyłów PM103 jak i NOx4, związane z używaniem samochodów osobowych, spadną o około 90%. Elektromobilność będzie również miała pozytywny wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla. Obecnie, jedną z największych barier dla rozwoju tego obszaru w Polsce jest słaby rozwój infrastruktury ogólnodostępnych stacji ładowania oraz wysokie ceny aut napędzanych elektrycznie. Patrząc jednak na dynamiczny wzrost liczby innowacyjnych firm rozwijających produkcję w sektorze elektromobilności, potencjał dla rozwoju tego obszaru dostrzega coraz więcej podmiotów polskiej gospodarki.

Mówiąc o trendach w polskim sektorze elektroniki, nie sposób nie wspomnieć także o przemyśle półprzewodników. Dzięki nowym regulacjom, takim jak European Chips Act, który zakłada przeznaczenie 43 miliardów euro na wsparcie produkcji chipów w Europie, Polska ma szansę dołączyć do krajów przodujących w wysokich technologiach i wziąć udział w europejskim wyścigu o zwiększenie suwerenności technologicznej na tle Stanów Zjednoczonych czy Azji. Wielu ekspertów wskazuje, że Polska jest atrakcyjnym i ogromnym rynkiem do zagospodarowania, jeśli chodzi o produkcję półprzewodników. A co więcej, że jest gotowa na tak zaawansowane technologicznie fabryki, czego potwierdzeniem jest chociażby zapowiadana fabryka półprzewodników Intela, która ma powstać pod Wrocławiem.

— Podczas gdy Unia Europejska wyrusza w podróż mającą na celu odbudowę swojego przemysłu półprzewodników, Polska ma siłę, aby odcisnąć swoje piętno w branży. Dzięki bogatemu wachlarzowi talentów i ambicji kraj ten ma ogromną szansę stać się kamieniem węgielnym tego odrodzenia, wzmacniając pozycję nie tylko samej Polski, ale także fundamentów technologicznej przyszłości Europy — komentuje Daniel Myrtenblad, Expo Manager i organizator targów branży elektronicznej Evertiq Expo Warszawa 2023.

Jakie jeszcze są trendy i kierunki rozwoju polskiego sektora elektronicznego? Już 26 października na Stadionie PGE Narodowym odbędzie się Evertiq Expo – kolejna edycja największych w Polsce targów dla branży elektronicznej. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do osób i firm, które projektują elektronikę, produkują ją lub też zajmują się jej dystrybucją.

[1] https://www.trade.gov.pl/aktualnosci/the-professional-electronis-sector-raport-paih

[2] Tamże.

[3]  https://www.trade.gov.pl/aktualnosci/the-professional-electronis-sector-raport-paih

[4] https://www.trade.gov.pl/aktualnosci/polska-doladowuje-akumulatory

[5] Tamże.

[6] https://fppe.pl/napedzamy-polska-przyszlosc/

[7] https://www.paih.gov.pl/wp-content/uploads/0/144601/144608.pdf

Źródło: Good One PR